Jak długo nosić aparat ortodontyczny? Co nieco o leczeniu ortodontycznym

13 grudnia, 2022 Ortodoncja, Stomatologia

Leczenie aparatem ortodontycznym umożliwia uzyskanie pięknego, harmonijnego uśmiechu w przypadku większości wad zgryzu. Terapia ortodontyczna jest złożona i wieloetapowa, a tym samym rozciągnięta w czasie, jednak zawsze się opłaca – Pacjent otrzymuje nie tylko wymarzony uśmiech, ale przede wszystkim zdrowie i poprawę komfortu życia.

Ile trwa noszenie aparatu ortodontycznego? Czy założenie aparatu wymaga długiego przygotowania? Czy czas leczenia ortodontycznego da się jakoś skrócić? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule.

Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego?

To, ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym, uzależnione jest ściśle od wady zgryzu, rodzaju aparatu oraz od indywidualnej reakcji organizmu Pacjenta. Ważne są również wizyty kontrolne – stawianie się w gabinecie ortodontycznym w wyznaczonych przez lekarza terminach zapewnia sprawność i ciągłość leczenia.

Aparaty ortodontyczne w Rewadent dopasowujemy konkretnie do danego przypadku oraz do oczekiwań Pacjenta. Przy opracowywaniu planu leczenia posługujemy się szczegółową diagnostyką, która umożliwia nam dogłębną analizę warunków jamy ustnej Pacjenta oraz całego narządu żucia.

Rodzaj aparatu ortodontycznego

Ile nosi się aparat ortodontyczny? Duży wpływ ma na to rodzaj zastosowanego leczenia. Stałe aparaty ortodontyczne są dostępne w formie tradycyjnej (metalowej), estetycznej (ceramicznej) oraz samoligaturującej. Ta ostatnia pozwala na znaczne przyspieszenie efektów leczenia, a także skrócenie czasu wizyt.

efektów leczenia, a także skrócenie czasu wizyt.

Rodzaj wady zgryzu i stan zębów

Ogólny stan zębów Pacjenta w dużej mierze determinuje długość leczenia. Aparat ortodontyczny stały wymaga wzorowego dbania o higienę jamy ustnej, dlatego Pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje na temat mycia zębów oraz pakiet niezbędnych akcesoriów.

Bardzo istotny jest również początkowy stan jamy ustnej – przed założeniem aparatu niezbędne jest wyleczenie wszelkich ewentualnych ubytków oraz stanów zapalnych.

To, ile trwa leczenie ortodontyczne, w dużej mierze zależy też od wady zgryzu. Te poważniejsze z reguły wymagają dłuższej terapii. Najdłuższe leczenie aparatem stałym nie powinno jednak przekroczyć 3 lat.

Minimalny czas trwania leczenia ortodontycznego

Najkrócej stałe aparaty ortodontyczne nosi się w przypadku dzieci i nastolatków – leczenie udaje się wtedy zakończyć najwcześniej po roku. W przypadku dorosłych minimalny okres leczenia wynosi około 1,5 roku.

Czy da się przyśpieszyć leczenie ortodontyczne?

Połączenie osiągnięć chirurgii, implantologii i ortodoncji pomaga przyspieszyć leczenie ortodontyczne. W naszej klinice umożliwiamy nowoczesne leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem mikroimplantów ortodontycznych.

Pozwalają nam one na lepszą kontrolę wdrożonego leczenia wady zgryzu oraz nad procesem przesuwania zębów, a tym samym na skrócenie czasu całego leczenia ortodontycznego (nawet o 30%).

W każdej terapii ortodontycznej należy również wziąć pod uwagę okres retencji. Po zdjęciu aparatu Pacjent otrzymuje ruchomy aparat (Retainer), który ma za zadanie podtrzymać efekty leczenia. W wielu przypadkach aparat retencyjny zakładany jest również na stałe od strony językowej.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!