Choć stomatologia kojarzona jest przede wszystkim z leczeniem zębów, to równie poważnie traktuje również leczenie dziąseł. Periodontologia jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem chorób przyzębia. Nie możemy zapominać, że piękny, zdrowy uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, ale przede wszystkim zdrowe dziąsła. Przyjrzyjmy się zatem, czym konkretnie zajmuje się periodontologia?
Co to jest periodontologia?
Periodontologia to dziedzina stomatologii, która dba o zdrowie naszych dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej. W większości przypadków przyczyną chorób okolic, którymi zajmuje się periodontologia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub niewłaściwe szczotkowanie zębów. Na zaniedbanym uzębieniu odkłada się osad, który następnie przeradza się w kamień nazębny. W takim środowisku szybko gromadzą się bakterie, które wywołują próchnicę i paradontozę.
Pierwsze schorzenie dotyka zębów, drugie wpływa na stan dziąseł. Nieleczona paradontoza prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Objawami rozwoju paradontozy są: zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, krwawienie dziąseł, ich bolesność, odsłonięcie szyjek zębowych oraz przemieszczenie lub rozchwianie zębów.
Choroby przyzębia mogą być wywołane również przez inne czynniki. Występują w przypadku niewłaściwe dobranej protezy, schorzenia zwanego bruksizmem lub przy wadach zgryzu. Znaczący wpływ na osłabienie dziąseł ma także palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu w dużych ilościach. Szczególną uwagę na ich stan powinny zwrócić także kobiety w czasie ciąży lub menopauzy – zmiany hormonalne wywołują w tym czasie szczególną wrażliwość dziąseł. Aby ustrzec się od paradontozy, zwróćmy uwagę na codzienną dietę. Nasze dziąsła potrzebują wzmocnienia w postaci witaminy B i C, dlatego ważne jest, aby w posiłkach znajdowało się dużo warzyw i owoców, a mało cukrów.
Zapobieganie paradontozie
Stosowanie się do powyższych wskazań znacząco wpłynie na stan naszych dziąseł. Jednak podstawowym krokiem w zapobieganiu stanom zapalnym w jamie ustnej jest regularne wykonywanie profesjonalnej higienizacji. W naszej klinice wykonujemy zabiegi higienizacyjne indywidualnie dobrane do potrzeb Pacjenta. Kompleksowa higienizacja składa się z zabiegów takich jak:
- scaling – usuwanie kamienia nazębnego metodą ultradźwiękową,
- piaskowanie – usuwanie osadów, często zlokalizowanych np. w szczelinach międzyzębowych,
- polerowanie zębów – usuwanie nalotów i przebarwień, zabieg utrudnia osadzanie się kamienia i osadu,
- fluoryzacja – wzmocnienie szkliwa oczyszczonych zębów poprzez nałożenie specjalnego preparatu.
Leczenie chorób przyzębia
W sytuacji, gdy doszło już do paradontozy, nie wystarczy sama higienizacja – lekarz powinien podjąć właściwe leczenie. Periodontologia dysponuje różnymi metodami walki z tą chorobą dziąseł, które dobierane są indywidualnie dla każdego Pacjenta w zależności od przyczyny powstania paradontozy. W leczeniu paradontozy stosujemy: leczenie farmakologiczne, zabieg chirurgiczny oczyszczania kieszonek dziąsłowych, nieinwazyjną metodę oczyszczania kieszonek dziąsłowych przy użyciu energii ultradźwiękowej lub promieniowanie laserowe, likwidujące ból i zmniejszające stan zapalny dziąseł.
W efekcie choroba zatrzymuje się, rany goją się, a osłabiona warstwa nabłonka powoli zaczyna się odbudowywać. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu podczas zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe w postaci znieczulenia komputerowego The Wand.
W sytuacji, gdy za obnażenie szyjek zębowych odpowiedzialna jest wady zgryzu, bruksizm czy inna dolegliwość – stomatolog dodatkowo skieruje nas na leczenie do odpowiedniego lekarza specjalisty.
Inną metodą, którą stosujemy w naszej Klinice jest nieinwazyjna metoda leczenia paradontozy z użyciem urządzenia Vector firmy Dürr Dental. Jest to specjalistyczny sprzęt wykorzystujący w pracy energię ultradźwiękową. Dzięki zaawansowanej technologii tego urządzenia możliwe jest oczyszczanie głębokich kieszonek przyzębnych bez wykonywania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.
We współczesnej stomatologii podczas leczenia chorób przyzębia stosuje się również laser. Zaletą leczenia przy wykorzystaniu promieniowania laserowego jest całkowita bezbolesność terapii, nieinwazyjność oraz krótki czas trwania zabiegów. Głównym zadaniem lasera jest zlikwidowanie bólu towarzyszącego chorobie przyzębia oraz zmniejszenie istniejącego stanu zapalnego. Zastosowanie lasera pobudza liczne procesy biochemiczne, które przebiegają w komórkach przyzębia, poprawia ukrwienie oraz co ważne wyzwala produkcję wielu komórek i ciał odpornościowych. Wszystkie te procesy przyczyniają się do znacznie szybszej regeneracji tkanek przyzębia i powodują zatrzymanie przebiegu choroby. Po terapii laserowej obserwujemy również wyraźne zmniejszenie się ruchomości zębów i zahamowanie choroby paradontalnej (paradontozy).