Stomatologia zachowawcza to bardzo ważną dziedzina, która pomaga nam na długo zachować zdrowy, estetyczny uśmiech. Leczenie zachowawcze obejmuje profilaktykę jamy ustnej oraz leczenie zębów zaatakowanych przez próchnicę. 

Próchnica to groźna choroba zębów – nieleczona może doprowadzić do martwicy zęba. Naszych Pacjentów zachęcamy do regularnych wizyt w gabinecie stomatologa, w myśl zasady, że lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Stomatologia zachowawcza to zabiegi, które są dużo mniej skomplikowane i tym samym dużo tańsze niż późniejsze leczenie głębokich ubytków próchniczych i powstałych z ich powodu powikłań.

W naszej Klinice Rewadent specjalizujemy się zarówno w stomatologii zachowawczej dorosłych jak i dzieci. Stomatologia zachowawcza jest dziedziną zajmującą się leczeniem skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica.

Co to jest leczenie zachowawcze?

W naszym gabinecie pojawia się nadal wielu Pacjentów, którzy nie rozumieją jak ważna w stomatologii jest profilaktyka i co to jest leczenie zachowawcze. Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa zachowania zdrowych zębów, ale tylko dentysta jest w stanie zauważyć pierwsze objawy próchnicy. Chorobę tę wywołują bakterie, na których rozwój wpływają zaniedbania w czyszczeniu jamy ustnej lub bogata w cukier dieta. Lekarz już na pierwszej wizycie jest w stanie dostrzec zmiany na zębach, niezauważalne jeszcze dla Pacjenta. Takie przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy oraz leczenie zębów przez nią zaatakowanych nazywamy stomatologią zachowawczą. 

Leczenie zachowawcze może przebiegać bardzo różnie, w zależności od tego, w jakim stanie są zęby Pacjenta. W przypadku początkowych zmian próchnicowych, na uzębieniu pojawiają się jedynie niewielkie, białe plamki, szczególnie widoczne na zębach przednich, w miejscach trudno dostępnych takich jak przestrzenie międzyzębowe oraz po zdjęciu aparatu ortodontycznego. 

Jakie czynniki wpływają na powstawanie próchnicy?

Prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy zwiększa na przykład niestaranne mycie zębów, czyli niewłaściwa higiena jamy ustnej, która prowadzi do odkładania się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Niekorzystne jest również częste jedzenie między głównymi posiłkami, a także spożywanie pokarmów próchnicotwórczych, takich jak chipsy, słodycze czy słodzone napoje gazowane. Niekiedy próchnica jest też spowodowana podatnością tkanek zęba na tę chorobę – na przykład z powodu defektów szkliwa, zmniejszonego wydzielania śliny lub uwarunkowań genetycznych.
Nieleczona próchnica prowadzi do martwicy zęba, a to z kolei pogarsza estetykę naszego uśmiechu i często ma wpływ na zdrowie całego organizmu, czego nie wszyscy jesteśmy świadomi.

Bez względu na to, jak bardzo postępuje proces chorobowy związany z próchnicą, każdemu Pacjentowi zgłaszającemu się do Kliniki Rewadent, zapewniamy indywidualne i kompleksowe podejście do problemu, odpowiedni dla niego dobór metody odbudowy utraconych twardych tkanek zęba oraz profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, który pomoże zapobiec tego typu problemom w przyszłości.

Leczenie zachowawcze zębów obejmuje:

SPECJALISTYCZNE PORADY STOMATOLOGICZNE – KONSULTACJE

Na pierwszej wizycie zapoznajemy się z potrzebami i oczekiwaniami naszych Pacjentów. W tym celu lekarz stomatolog przeprowadza wywiad z Pacjentem a następnie dokonuje szczegółowej oceny stanu uzębienia, błony śluzowej, sprawdza także warunki zgryzowe. Dodatkowe informacje dotyczące badanego obszaru dostarcza nam wykonanie zdjęcia pantomograficznego.

Po zapoznaniu się z pełną dokumentację przedstawiamy Pacjentowi plan leczenia oraz kolejność proponowanych zabiegów. Jeśli istnieje taka potrzeba w naszej Klinice są Państwo kierowani do lekarzy innych specjalności np. lekarza ortodonty, endodonty lub chirurga stomatologicznego.

PROFILAKTYKĘ – ZAPOBIEGANIE POWSTAWANIU PRÓCHNICY I PARADONTOZY

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy, jak również zwiększenie odporności tkanek zęba na atak kwasów.

W zakres profilaktyki wchodzą:

  1. Badania kontrolne – u dzieci co 3 miesiące, a u dorosłych co 6 miesięcy.
  2. Instruktaż higieny jamy ustnej uwzględniający indywidualne potrzeby.
  3. Wskazówki żywieniowe.
  4. Profesjonalne oczyszczanie zębów – usunięcie płytki, osadu i kamienia nazębnego.
  5. Fluoryzacja indywidualna – lakierowanie zębów.

LECZENIE PRÓCHNICY NIEPOWIKŁANEJ

Biorąc pod uwagę stadium rozwoju procesu próchnicowego w leczeniu próchnicy niepowikłanej w naszej Klinice stosujemy następujące zabiegi:

  1. Remineralizację – w przypadku próchnicy początkowej objawiającej się plamą próchnicową, w powierzchnię dotkniętą chorobą wciera się preparaty zawierające fluor, aby zatrzymać proces i nie dopuścić do dalszego jego rozwoju.
  2. Opracowanie i wypełnienie ubytku – usuwa się zmienioną próchnicowo tkankę zęba a następnie wypełnia ubytek materiałem światłoutwardzalnym.
    Aby odtworzyć naturalny kształt i kolor zniszczonej przez próchnicę korony zęba lub w przeszłości źle wypełnionego zęba mamy dla Państwa rozmaite rozwiązania. To, na co zwracamy szczególną uwagę to właśnie estetyka, czyli kolor i kształt wypełnienia dopasowany do naturalnych zębów Pacjenta, funkcjonalność odbudowy, prawidłowa artykulacja i uśmiechpełny, ładny, po prostu zdrowy!
    Do odbudowy korony zęba używamy materiałów najwyższej klasy, renomowanych firm m.in. takich jak: GC (Gradia direct, G-aenial ), 3M (Filtek ultimate) czy Heraeus Kulzer (Charisma diamond) oraz akcesoriów pomocnych w utrzymaniu odpowiednich warunków pracy w jamie ustnej podczas zakładania wypełnień m.in. z firmy 3M.
    Nie bez znaczenia jest również technika wypełniania czy sposób odbudowy zęba zastosowana przez lekarza. Aby jak najdokładniej odbudować koronę zęba nasi stomatolodzy stosują technikę wielu warstw materiału o różnych przeziernościach i odcieniach, co pozwala doskonale odtworzyć dzieło natury.

LECZENIE PRÓCHNICY POWIKŁANEJ ZAPALENIEM, OBUMARCIEM LUB ZGORZELĄ (ENDODONCJA)

Leczenie to ma miejsce w przypadku stanów zapalnych miazgi (tzw. nerwu) zęba, martwicy lub rozpadu zgorzelinowego miazgi zębowej (tzw. zgorzel zęba). Polega ono na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub obumarłej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz ich wypełnieniu specjalnym materiałem uszczelniającym.

Precyzję, dokładność oraz gwarancję powodzenia takiego leczenia naszym specjalistom pomaga osiągnąć korzystanie z najnowszej technologii, m.in. mikroskopu zabiegowego Carl Zeiss, mikrosilnikaendodontycznego VDW czy endoaktywatora. Mikroskop w trakcie leczenia kanałowego umożliwia obserwowanie detali niewidocznych gołym okiem, zapewniając uzyskanie powiększonego obrazu z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru. Posługiwanie się mikroskopem jest szczególnie pomocne w odnajdywaniu ujść kanałów oraz umiejscawianiu i usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych a dołączona do zestawu kamera video umożliwia transmisję obrazu i dokumentowanie zabiegu.

LECZENIE BIAŁYCH PLAMEK ZA POMOCĄ METODY ICON

Leczenie białych plamek powstałych w początkowej fazie próchnicy szczególnie widocznych na zębach przednich, w miejscach trudnodostępnych takich jak przestrzenie międzyzębowe oraz po zdjęciu aparatu ortodontycznego możliwe jest w naszej Klinice dzięki innowacyjnej metodzie infiltracji preparatem ICON. Teraz jesteśmy w stanie powstrzymać próchnicę na wczesnym etapie jej rozwoju oraz wyleczyć białe plamki. Główne zalety tej metody to delikatne i bezbolesne leczenie bez borowania, zachowanie zdrowej tkanki zęba oraz szybkość leczenia (zabieg przeprowadzany jest podczas jednej wizyty).
Zabieg wykonany metodą ICON zapewnia naturalny i równomierny kolor zębów.
Leczenie przebiega w trzech krokach:

  1. Na przygotowaną powierzchnię szkliwa zęba zostaje nałożona warstwa żelu.
  2. Żel wchłania się w głąb tkanki zęba i wypełnia drobne uszkodzenia.
  3. Utwardzenie za pomocą lampy powoduje zwiększenie trwałości ubytków – białe plamki przestają być widoczne.

Ważną zaletą metody ICON jest to, że może być stosowana również w przypadku zębów mlecznych. Metodą ICON dużo łatwiej przeprowadzić pierwsze leczenie próchnicy u dziecka nie narażając go na stres związany z borowaniem.

Czy leczenie zębów musi boleć?

W obecnych czasach wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi już kojarzyć się z towarzyszącym zabiegowi bólem. Dla zwiększenia Państwa komfortu staramy się go wyeliminować i zachęcić do poddania się zabiegom poprzez dobór odpowiedniego do preferencji Pacjenta rodzaju znieczulenia.

Mówiąc „znieczulenie u dentysty” prawie 80% z nas widzi strzykawkę i igłę. Jednak na przestrzeni ostatnich lat sytuacja się zmieniła. Aby sprostać oczekiwaniom Pacjenta my również odchodzimy od podawania tradycyjnego znieczulenia, na rzecz komputerowego, podobnie jak to jest dzisiaj w zachodniej Europie i USA, gdzie komputerowe znieczulenie The Wand to już standard.

The Wand to dziś jedno z najnowocześniejszych urządzeń w gabinecie stomatologicznym, które dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi stopniowo podaje Pacjentowi znieczulenie, nie powodując rozpierania tkanek, a tym samym bólu. Powolne podanie znieczulenia, w sposób kontrolowany i przewidywalny nie powoduje odrętwienia twarzy, ust ani języka. Pacjent siedząc w fotelu nie odczuwa bólu i dyskomfortu, może swobodnie mówić.

Biorąc pod uwagę sposób podania znieczulenia, w naszych gabinetach stomatologicznych najpowszechniej stosowanymi są znieczulenia miejscowe, które powodują wyeliminowanie czucia bólu w obwodowym układzie nerwowym. Leki znieczulające podawane są bezpośrednio w okolice nerwów lub bezpośrednio do niego.

Znieczulenie miejscowe można podzielić na cztery główne rodzaje:

  • Znieczulenie powierzchniowe Najmniej inwazyjne znieczulenie występujące przeważnie pod postacią żelu. Działa ono na błony śluzowe jamy ustnej i stosowane jest m.in. przy nacięciach ropnia podśluzówkowego, ekstrakcjach zębów mlecznych, a osoby szczególnie wrażliwe na ból (dorośli i dzieci) mogą liczyć na tego typu znieczulenie przed wykonaniem głównego znieczulenia przewodowego lub nasiękowego, które wymaga nakłucia dziąsła w obrębie zęba.
  • Znieczulenie nasiękowe Polega na podaniu środka znieczulającego do dziąsła w bezpośrednią okolicę zęba, na którym będzie wykonywany zabieg. Jest to doskonały sposób znieczulenia zęba w przypadku takich zabiegów jak: leczenie zachowawcze czy usuwanie zębów górnych oraz dolnych siekaczy.
  • Znieczulenie śródwięzadłowe Stosuje się m.in. w ekstrakcji zębów mlecznych i stałych (nieobjętych stanem zapalnym), w leczeniu endodontycznym (leczeniu kanałowym), pedodoncji (leczenie dzieci) a także w protetyce.Sam przebieg wstrzyknięcia środka znieczulającego odbywa się przy pomocy strzykawek ciśnieniowych wprowadzając igłę do ozębnej (przy znieczulaniu zębów trzonowych wymagane są dwa precyzyjnie wykonane wstrzyknięcia pomiędzy ząb a kość wyrostka zębodołowego).
  • Znieczulenie przewodowe Celem tego rodzaju znieczulenia jest wyłączenie bólu poprzez podanie leku i tym samym zneutralizowanie nerwu ulokowanego w jego miazdze.Znieczulenie przewodowe stosowane jest głównie na zębach dolnych a po jego aplikacji Pacjent nie odczuwa dotyku, ciepła, zimna a także czuje wyraźne zesztywnienie połowy żuchwy (objawy te mogą utrzymywać się do kilku godzin).

Stomatologia zachowawcza u dzieci

Nasza Klinika specjalizuje się również w stomatologii zachowawczej dzieci. W tym zakresie posiadamy bogatą ofertę zabiegów skierowanych do naszych najmłodszych pacjentów. Prowadzimy szeroką profilaktykę przeciw próchnicy oraz leczenie zębów mlecznych nowoczesnymi metodami np. abrazją powietrzną z wykorzystaniem specjalnych kolorowych wypełnień. Ponadto nasz wykwalifikowany personel medyczny – od higienistki stomatologicznej poprzez lekarza stomatologa, po lekarza ortodontę, pomoże dobrać Twojemu dziecku właściwe akcesoria do higieny jamy ustnej oraz pokaże jak kształtować prawidłowe odruchy, aby zapobiegać wadom zgryzu w późniejszych latach jego życia. 

Polecamy także szeroką profilaktykę przeciw próchnicy oraz leczenie zębów mlecznych nowoczesnymi metodami np. abrazją powietrzną z wykorzystaniem specjalnych kolorowych wypełnień.

Dzieci powyżej 3 roku życia, poprzez wizyty adaptacyjne w formie animacji i zabawy dostosowanej do ich wieku, zachęcane są do samodzielnego mycia ząbków. Rodziców zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych ze swoimi pociechami, dzięki czemu „dentysta” nie będzie kojarzył się z bólem i cierpieniem.

Wiedza, umiejętności i doświadczenie naszych lekarzy stomatologów zdobyte w kraju i za granicą w połączeniu z wysokim standardem wyposażenia naszych gabinetów pozwalają sprostać wymaganiom naszych Pacjentów i ich Rodzin.

Do każdego Pacjenta, który zgłasza się do naszej Kliniki ze zmianami próchnicowymi zębów, podchodzimy w sposób indywidualny i kompleksowy, bez względu na to, jak bardzo zaawansowany jest proces chorobowy. Po wykonanej higienizacji zębów higienistka każdorazowo przeprowadza instruktaż higieny jamy ustnej, aby pomóc Pacjentom w zapobieganiu tego typu problemów w przyszłości.

Cennik:
Wypełnienie estetyczne światłoutwardzalne w zębach stałych
od 290 zł
Wypełnienie kolorowe w zębach mlecznych
od 240 zł
Bonding
od 1000 zł

W sytuacji zniszczenia zębów próchnicą niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia chorych tkanek a następnie szczelne ich uzupełnienie. Wykonujemy estetyczne wypełnienia światłoutwardzalne z materiałów najlepszych firm takich jak 3M czy GC oraz nowoczesne nakłady koronowe (inlay/onlay), które są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku rozległych ubytków.

Zabiegi dostępne w placówkach:
Skontaktuj się
x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!