Leczenie zębów pod narkozą stosowane jest wtedy, gdy inny rodzaj znieczulenia nie przynosi pacjentowi ulgi lub nie może być użyty z przyczyn zdrowotnych. Narkoza podawana jest zazwyczaj podczas długotrwałych i skomplikowanych zabiegów. Niekiedy zdarza się, że musi być wykonana, ponieważ pacjent cierpi na silną dentofobię – paniczny strach przed dentysta i tylko zieczulenie, które całkowicie wyłączy jego świadomość, jest w stanie go uspokoić. W większości przypadków wystarczy znieczulenie miejscowe lub sedacja. 

Znieczulenie ogólne u dentysty

Leczenie zębów pod narkozą eliminuje ból i przykre odczucia, znosi całkowicie odruchy i świadomość pacjenta podczas zabiegu. Znieczulenie ogólne u dentysty przeprowadzane jest w różnej formie – wziewnie, dożylnie lub w połączeniu obu tych metod. Głębokość narkozy może być różna w zależności od planowanego zabiegu.

Zanim lekarz zadecyduje podać narkozę, przeprowadzana jest konsultacja stomatologiczno-anestozjologiczna. To od niej zależy, czy pacjent zakwalifikuje się do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Stomatolog bada pacjenta i kieruje na wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego. Następnie przeprowadza szczegółowy wywiad. Może również zlecić inne dodatkowe badania. W naszej Klinice rodzaj i głębokość znieczulenia dobieramy dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi wynikami badań oraz historią choroby leczonego. Tłumaczymy pacjentom, jak będzie przebiegał cały proces i przekazujemy wskazówki, do których powinni się stosować przed i po zabiegu.

Aby leczenie zębów pod narkozą mogło być zastosowane, na sali zabiegowej niezbędna jest obecność dwóch wykwalifikowanych zespołów specjalistów – stomatologicznego i anestezjologicznego. Obok lekarzy na sali zabiegowej przebywają również asystencji stomatologa i anestezjologa. Podkreślić należy, że ten rodzaj znieczulenia stosowany jest w ostateczności – tylko wtedy, kiedy wykluczone są inne formy znieczulenia. Zazwyczaj w przypadkach dużego stresu lub ataków paniki pacjenta, stomatolog zamiast narkozy proponuje sedację.

Do najczęstszych zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym należy ekstrakcja zęba. Niekiedy narkozę podajemy dzieciom, kiedy niezbędne jest wykonanie inwazyjnego leczenia mocno zaawansowanej próchnicy, a mały pacjent nie jest w stanie tak długo wytrzymać na fotelu dentysty. Niektóre zabiegi muszą być przeprowadzone z maksymalną precyzją, nawet drobne poruszenie może zaburzyć ich przebieg.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!