Śnieżnobiały uśmiech był niegdyś kojarzony jedynie z gwiazdami Hollywood, dziś wybielanie zębów dostępne jest dla każdego. Współczesna stomatologia oferuje nam kilka metod przeprowadzania tego rodzaju zabiegu. Przed podjęciem takiej decyzji stomatolog szczegółowo tłumaczy, na czym polega wybielanie zębów, ile kosztuje oraz czy wybielanie zębów boli.

Dzisiejszy szybki styl życia nie ułatwia zachowania i cieszenia się śnieżnobiałym uśmiechem, a wszyscy marzymy o tym, aby mieć piękne, zadbane zęby.

Efekty picia kawy, zielonej herbaty, czerwonego wina czy palenia papierosów widoczne są na naszych zębach w postaci nieestetycznych przebarwień.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów stało się dziś bardzo popularne. Wiele osób decyduje się na domowe sposoby uzyskania takiego efektu. Zalecamy jednak, aby zabieg wykonać w gabinecie dentystycznym, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że będzie bezpieczny dla naszego szkliwa. Pamiętajmy, że wybielanie zębów można przeprowadzić wyłącznie wtedy, gdy nasze uzębienie jest zdrowe, a tego jesteśmy pewni tylko wtedy, gdy przeglądu dokona dentysta. 

W naszej Klinice wybielanie zębów zawsze poprzedza dokładny przegląd uzębienia. Lekarz ocenia, jakie są wskazania i ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Następnie przeprowadzamy higienizację, czyli skaling i piaskowanie. Zęby są dokładnie oczyszczane z kamienia nazębnego i osadu, co umożliwia równomierne rozjaśnienie płytki nazębnej. W naszej Klinice oferujemy wybielanie zębów na trzy sposoby:

Nakładkowe wybielanie zębów

Jest to skuteczna metoda polegająca na zastosowaniu specjalistycznego żelu wybielającego, który poprzez przeniknięcie w głąb tkanek zęba uwalnia w nich atomy tlenu. Następuje utlenowanie, które rozjaśnia przebarwienia, a więc uzyskujemy jaśniejszy uśmiech. Aby zabieg był efektywny, należy się odpowiednio przygotować do wybielania, a więc podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog ocenia stan zębów (i ich kolor) oraz dziąseł, a gdy zachodzi potrzeba odpowiednio zabezpiecza ubytki czy usuwa kamień i osad nazębny.

Kolejna wizyta to dopasowanie wykonanych nakładek na zęby górne i dolne oraz zaopatrzenie Pacjenta w odpowiednie żele wybielające. Nakładki te wykonane są w laboratorium technicznym na podstawie wycisków zębów górnych i dolnych na pierwszej wizycie Pacjenta.

Kolejny etap to wybielanie zębów w domu. Po nałożeniu żelu wybielającego do nakładek (górnej i dolnej) Pacjent zakłada je na zęby na około 6-8 godzin. Całkowity czas wybielania to 8-14 dni, ale efekty mogą być już widoczne po pierwszej dobie. W sytuacji, gdy występują wyjątkowo ciemne czy mocno przebarwione zęby okres wybielania może ulec wydłużeniu.

Należy również pamiętać, że podczas wybielania wypełnienia obecne w zębach czy uzupełnienia protetyczne (np. korony, mosty czy licówki) nie ulegają rozjaśnieniu. Dlatego też po zakończonym procesie wybielania należy wymienić ciemniejsze wypełnienia dostosowując kolor do nowych warunków w jamie ustnej Pacjenta.
Stabilizacja uzyskanego nowego koloru zębów zwykle trwa około dwóch tygodni, dlatego w tym czasie należy pamiętać o tzw. „diecie mlecznej” przy której należy spożywać pokarmy pozbawione barwników, które mogłyby zaburzyć uzyskany efekt rozjaśnionego uśmiechu. Również po tym okresie zalecana jest wizyta kontrolna u lekarza stomatologa. Trwałość wybielania metodą nakładkową to około 2-3 lata. Po tym czasie, gdy zęby nieco ściemnieją (kawa, herbata, tytoń) można dokupić strzykawki żeli i zastosować je ponownie wykorzystując te same nakładki w celu odświeżenia efektu wybielania.

Gdy po wybielaniu zębów pojawi się przejściowa nadwrażliwość na bodźce termiczne, dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich past w domu jak i specjalistycznych preparatów zaaplikowanych na zęby przez higienistkę stomatologiczną w naszej Klinice.

Wybielanie zębów lampą BEYOND

Jest to szybka metoda (podczas jednej wizyty) polegająca na wykorzystaniu systemu Beaming White poprzez zastosowanie zimnego światła (długość fali 480-520 nanometrów) w akceleratorze lampy Beyond. Światło to jest filtrowane przez specjalny system światłowodów (usuwają one światło podczerwone i ultrafiloteowe) i dzięki temu zabieg wybielania jest całkowicie bezpieczny. Wspomniane zimne światło aktywuje specjalny żel wybielający nałożony na zęby górne i dolne, który w naturalny sposób rozjaśnia powstające przebarwienia. Niska temperatura działania urządzenia nie powoduje podrażnienia tkanek zęba i ich nerwów, a osiągnięte efekty (uzyskać możemy kolor jaśniejszy nawet o 5 odcieni wg skali VITA) utrzymują się nawet do 3 lat.

Z wykorzystaniem systemu Beaming White osiąga się również dobre efekty w przypadku trudnych przebarwień spowodowanych stosowaniem tetracykliny, fluoru czy innych leków.

Przebieg wybielania zębów rozpoczyna się od określenia przez lekarza stomatologa koloru zębów wg. kolornicy VITA oraz podobnie jak w metodzie nakładkowej od oceny stanu zębów i dziąseł. W przypadku zalegania na zębach górnych i dolnych kamienia czy osadu lekarz prowadzący lub higienistka przeprowadza konieczną higienizację (scaling bądź piaskowanie zębów) a gdy zachodzi potrzeba zabezpiecza również istniejące ubytki. Kolejna wizyta to sam zabieg polegający na nałożeniu odpowiedniej warstwy ochronnej na dziąsła (tzw. koferdam płynny) oraz specjalistycznego żelu wybielającego na zęby górne i dolne.

Dwu, trzy-seansowe wybielenie (jeden seans to około 15-20 min.) Pacjent spędza na odpoczynku po lampą Beyond, która aktywując zastosowany w żelu nadtlenek wodoru rozjaśnia wszelkie przebarwienia na zębach. Po upływie tego czasu zabieg wybielania zębów jest zakończony a lekarz ocenia uzyskany nowy, jaśniejszy odcień zębów górnych i dolnych oraz objaśnia zasady utrzymania trwałego efektu wybielania.

Wybielanie zębów przy użyciu lasera  Litemedics BTL

Laserowe wybielanie zębów jest najnowszą metodą poprawiającą kolorystykę uśmiechu. Główną zaletą tej metody jest przede wszystkim krótki czas trwania zabiegu oraz trwałość uzyskanych efektów. Przy wybielaniu laserem wystarczy jedna sesja (około pół godziny) i nasze zęby stają się jaśniejsze o kilka odcieni, a efekt utrzymuje się nawet powyżej dwóch lat.

Sam proces laserowego wybielania zębów nie różni się na pozór od zabiegu wybielania przy użyciu specjalistycznej lampy. Lekarz stomatolog nakłada na zęby żel zawierający 30 procentowy nadtlenek wodoru, a jego aktywacja następuje  pod wpływem ukierunkowanej na zęby wiązki lasera. W wyniku tego procesu uwalniane cząsteczki wnikają w zmiany kolorystyczne powodując rozkład barwników będących przyczyną powstawania nieestetycznych plam. Kolejną zaletą laserowego wybielania zębów jest zredukowanie do minimum efektu nadwrażliwości pozabiegowej. Pod wpływem wiązki lasera nałożony na zęby żel jest aktywowany natychmiast, nie zalega zbyt długo na szkliwie zęba i nie podrażnia otaczających go tkanek miękkich (dziąseł).

Wybielanie martwego zęba (po leczeniu kanałowym)

Przed zabiegiem wybielania konieczna jest konsultacja z lekarzem stomatologiem oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu stwierdzenia czy kanał korzeniowy zęba jest wypełniony prawidłowo, tzn. do wierzchołka korzenia oraz czy w okolicy wierzchołka nie toczy się proces zapalny.

Jeżeli przeprowadzone leczenie endodontyczne nie wzbudza wątpliwości, z korony zęba usuwany jest materiał wypełniający a w jego miejsce lekarz stomatolog umieszcza preparat, który poprzez utlenianie tkanek zęba przyczynia się do jego wybielenia. Preparat wybielający musi być co kilka dni wymieniony na nowy.

Ilość wizyt uzależniona jest od stopnia przebarwienia korony zęba, jednak zwykle cały proces nie trwa dłużej niż 2 tygodnie. Kiedy osiągniemy zadowalający efekt, preparat rozjaśniający jest usuwany, a ząb zostaje wypełniony materiałem światłoutwardzalnym lub wykonana zostaje licówka (kompozytowa, porcelanowa).

Zaraz po zabiegu wybielania barwa zęba jest nieco jaśniejsza od sąsiednich zębów, jednak w przeciągu kilku lub kilkunastu dni kolor się stabilizuje i dopasowuje do pozostałych zębów.

Jeśli Pacjent chce wybielić wszystkie zęby, w tym martwe, zalecamy wybielenie martwego zęba w pierwszej kolejności, a następnie wybielanie pozostałych zębów.

Niektóre rodzaje przebarwień, takie jak zaburzenie rozwojowe tkanek zęba czy też przebarwienia poantybiotykowe nie zawsze dają się rozjaśnić podczas zabiegu wybielania. W takim przypadku konieczne jest wykonanie uzupełnień protetycznych  w postaci licówek lub koron protetycznych (porcelanowe, cyrkonowe).

W Centrum Stomatologii Estetycznej Rewadent nasi specjaliści opowiedzą Państwu dokładnie o możliwościach wybielania zębów i pomogą wybrać odpowiednią metodę wybielania zębów, a także wyjaśnią jakie kroki należy podjąć po zabiegu aby efekt końcowy był zgodny z Państwa oczekiwaniami.

Czy wybielanie zębów boli?

Wybielanie zębów to proces utleniania zachodzący na powierzchni szkliwa. Zabieg jest bezbolesny. Po jego przeprowadzeniu pacjenci mogą przez krótki czas odczuwać jedynie pewien dyskomfort w postaci nadwrażliwości zębów i dziąseł. Zalecamy wtedy unikać bardzo zimnych lub gorących potraw i napojów.

 

Zabiegi przeprowadza:
  • Kinga

  • Marta

  • Róża

  • Sara

Cennik:
Wybielanie zębów metodą nakładkową
1500 zł
Wybielanie zębów lampą wybielającą Beyond
1800 zł
Wybielanie zębów za pomocą lasera BTL
1900 zł

W celu uzyskania pięknego i śnieżnobiałego uśmiechu nasi Pacjenci mają możliwość wyboru pomiędzy kilkoma metodami wybielania zębów. Najchętniej wybieranym zabiegiem wybielania zębów, który wykonujemy w naszej Klinice jest metoda nakładkowa, wybielanie lampą Beyond lub laserem BTL. Zastosowanie metody Power Bleaching pozwala rozjaśnić kolor zębów do kilkunastu odcieni a trwałość zabiegu utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Zabiegi dostępne w placówkach:
Skontaktuj się
x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!