W większości zabiegów stomatologicznych stosowane jest znieczulenie miejscowe lub sedacja wziewna. Ta druga metoda ma na celu złagodzenie napięcia i uspokojenie pacjenta. Dzięki obniżeniu aktywności układu nerwowego nawet osoba początkowo bardzo zestresowana, podczas zabiegu czuje się zrelaksowana i spokojna, a przy tym pozostaje całkowicie świadoma, nie tracąc kontaktu z personelem medycznym. Przyjrzyjmy się dokładnie, czym jest sedacja wziewna i na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym.
Czym jest sedacja wziewna?
Sedacja wziewna zazwyczaj stosowana jest w przypadku pacjentów z dentofobią, czyli panicznym strachem przed dentystą. Polega na podaniu mieszaniny tlenu i podtlenku azotu, zwanej gazem rozweselającym. Środek działa uspokajająco, “wyciszając” ośrodkowy układ nerwowy oraz zmniejszając odczucie bólu. Zastosowanie sedacji wziewnej sprawia, że pacjent jest rozluźniony i zrelaksowany, ale nie traci świadomego kontaktu, dzięki czemu podczas zabiegu może współpracować z lekarzem. W przypadku mocno inwazyjnych zabiegów lekarz specjalista niekiedy obok sedacji stosuje dodatkowo znieczulenie miejscowe. Znieczulenie gazem rozweselającym jest bezbolesne i bezinwazyjne. Bardzo często stosowane jest w leczeniu stomatologicznym dzieci, osób z chorobami serca, nadciśnieniem, astmą i padaczką.
Sedacja u dentysty
Przebieg sedacji u dentysty wygląda w taki sposób, że pacjent, po nałożeniu odpowiedniej wielkości maseczki nosowej, zaczyna początkowo oddychać jedynie tlenem medycznym. Działanie ma na celu przyzwyczajenie organizmu do tego rodzaju procesu oddychania. Następnie lekarz ustawia właściwy przepływ gazu i rozpoczyna zabieg sedacji. Stopniowo wprowadza coraz większe stężenie podtlenku azotu, aż do osiągnięcia przez pacjenta stanu sedacji. Dopiero w tym momencie lekarz rozpoczyna leczenie. Proces sedacji wziewnej trwa przez cały czas przeprowadzania zabiegu stomatologicznego. Po jego zakończeniu, dentysta podaje pacjentowi przez 3-5 minuty czysty tlen medyczny w celu przyspieszenia procesu metabolizmu podtlenku azotu.
W naszej klinice do przeprowadzania znieczulenia gazem rozweselającym wykorzystujemy nowoczesne, bardzo bezpieczne i wysoce skuteczne urządzenie Ambulanc All5000C. Zaopatrzone w precyzyjny mikser gazów, pozwala dobrać mieszankę indywidualną dla każdego pacjenta. Do obsługi urządzenia nie jest wymagana obecność anestezjologa. Efekty sedacji występują już pół minuty po przystąpieniu do dawkowania gazu rozweselającego. Po zakończeniu sedacji wziewnej pacjent szybko wraca do siebie, nie odczuwa dyskomfortu i może wrócić do codziennych czynności, np. prowadzenia samochodu.
Gaz rozweselający jest bardzo bezpiecznym środkiem, jednak również w tym przypadku należy wspomnieć o przeciwwskazaniach do wykonania tego rodzaju zabiegu. Sedacji wziewnej nie można wykonać, jeśli u pacjenta występuje: przerost migdałków gardłowych, ciąża (szczególnie jej I trymestr) przeziębienie, zapalenia gardła, ucha, problemy z drożnością dróg oddechowych, stwardnienie rozsiane, choroby psychiczne, uzależniania od narkotyków i alkoholu, przewlekłe choroby płuc lub ciężka wada serca.