Staw skroniowo – żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową. Jest jednym z najbardziej złożonych stawów w ludzkim organizmie. Jego prawidłowe działanie umożliwia nam wykonywanie wielu codziennych czynności, takich jak spożywanie posiłków, mówienie, wyrażanie emocji. Bywa jednak, że potrzebne jest leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego
Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego mogą być różnorodne, dlatego pacjenci wielokrotnie nie są świadomi źródła problemu. Poza tym tego typu dysfunkcja może przybierać nieco inną postać u każdego z nich. Do najczęstszych objawów należą:
- występowanie różnych odgłosów podczas ruchu w stawach, np. delikatne trzaski,
- bruksizm – zgrzytanie i zaciskanie zębów,
- okresowy brak możliwości otwarcia szeroko ust,
- blokowanie się żuchwy po szerokim otwarciu ust,
- dolegliwości bólowe w okolicach ucha, szumy uszne,
- ból promieniujący na kark i głowę, mylony z migreną,
- ból mięśni żucia,
- ból odczuwany podczas zdecydowanych ruchów, np. szerokiego otwarcia ust przy ziewaniu lub śpiewaniu,
- ból zębów o niewiadomych przyczynach.
W przypadkach, gdy dolegliwości są delikatne i przejściowe, stan stawu skroniowo-żuchwowego poprawi się samoczynnie. Jednak w wielu sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu leczenia dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
Leczenie stawu skroniowo żuchwowego
Aby rozpocząć leczenie stawu skroniowo- żuchwowego, należy na początku prawidłowo rozpoznać przyczynę występowania jego dysfunkcji. W przypadku osób młodych przyczyną problemu może być częste żucie gumy do żucia, szczególnie w przypadku, gdy taka osoba posiada wadę zgryzu. W takiej sytuacje mięśnie żucia są nadmiernie obciążone. Inną przyczyną jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami i zaciskanie ich, zazwyczaj na tle stresowym. Bruksizm ostatecznie również powoduje wady zgryzu, które przyczyniają się do powstania wyżej wymienionych dolegliwości. Osoby starsze mogą nie mieć świadomości, że ubytki zębowe również wpływają na problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Nawet brak jednego zęba może sprawić, że w jamie ustnej zmienia się rozmieszczenie obciążenia zębów w zgryzie.
Gdy pacjent zgłasza się z problemami do naszego gabinetu, na początku przeprowadzamy wywiad lekarski oraz bardzo dokładne badanie manualne w celu określenia przyczyny występowania dysfunkcji. Następnie lekarz może skierować pacjenta na badania dodatkowe, np. tomografię stawu skroniowo-żuchwowego lub rezonans głowy. Dopiero wtedy, stawia diagnozę i rozpoczyna leczenie. Przebieg leczenia dysfunkcji stawów skroniowo – żuchwowych zależy od rozpoznanej przyczyny problemu. Lekarz może zalecić stosowanie nakładki na zęby, relaksującej mięśnie głowy i szyi, czyli tzw. szynę relaksacyjną. Innym sposobem jest fizjoterapia, która rozluźni stawy i poprawi ich ruchomość. Po jej zakończeniu wykonuje się samodzielne ćwiczenia rozluźniające w domu. Często zdarza się, że lekarz kieruje pacjenta do innych specjalistów w celu wyeliminowania przyczyny powstawania dolegliwości. Dużą rolę odgrywa tu również samo zaangażowanie pacjenta. Jeśli są nimi niewłaściwe nawyki, jak częste żucie gumy, najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.