Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

20 października, 2022 Stomatologia, Wizyta u dentysty

Mimo starań rodziców i stomatologa pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym może być dla malucha stresującym i mało przyjemnym doświadczeniem. W celu uniknięcia niepotrzebnego stresu konieczne jest odpowiednie przygotowanie dziecka oraz pokazanie mu, że w gabinecie dentystycznym nie czeka go nic strasznego.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym — o czym warto pamiętać?

Pierwsza wizyta u lekarza dentysty z dzieckiem jest niezwykle ważna. Jednak istotne jest także to, w jaki sposób rodzice przygotują do niej swoją pociechę.
Po raz pierwszy w gabinecie dentystycznym warto pojawić się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, a więc kiedy pojawią się pierwsze zęby. Jednak o higienę jamy ustnej malucha należy dbać już od jego narodzin, a szczoteczkę i pastę do zębów wprowadzić, gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne.

Wczesne rozpoczęcie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym jest bardzo istotne. Pozwoli to dziecku na oswojenie się z gabinetem, a także z samym lekarzem dentystą, dzięki czemu na kolejnych wizytach lekarz będzie mógł bez większych problemów sprawdzać stan jamy ustnej malucha.

Wizyty stomatologiczne powinny zostać wdrożone jeszcze zanim w jamie ustnej zacznie się dziać cokolwiek niepokojącego. Niestety bardzo często dziecko poznaje gabinet stomatologiczny dopiero wtedy, gdy jego ząbki zaczynają boleć. Do najczęstszych przyczyn pierwszej wizyty należy próchnica butelkowa, występująca właśnie u małych dzieci.

Higiena jamy ustnej małego pacjenta

Gdy w jamie ustnej dziecka pojawiają się pierwsze ząbki, maluch nie jest jeszcze w stanie sam zadbać o ich higienę. Odpowiedzialność za zdrowie jamy ustnej malucha leży więc po stronie rodziców.

Dlatego też tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat, regularnie pojawiać się z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym. Same wizyty u dentysty nie wystarczą. Równie istotne jest dbanie o zdrowie zębów w domowym zaciszu.

Aby prawidłowo dbać o stan jamy ustnej, konieczne są odpowiednio wypracowane nawyki higieniczne, np. regularne mycie zębów, picie dużej ilości wody.

Wizyta adaptacyjna — wizyta dziecka u dentysty bez procedur medycznych

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty wcale nie musi się wiązać z przeprowadzaniem żadnego zabiegu, czy też nawet zaglądaniem w zęby dziecka. W gabinetach stomatologicznych Rewadent jeszcze przed samym leczeniem zębów, rodziców z dziećmi zapraszamy na wizytę adaptacyjną.

Wizyta adaptacyjna pozwoli dziecku zapoznać się z gabinetem, fotelem i sprzętem stomatologicznym, oraz samym lekarzem dentystą. Dziecko będzie także mogło usiąść na fotelu dentystycznym, podczas gdy stomatolog wyjaśni mu w odpowiedni sposób, dlaczego dbanie o higienę jego ząbków jest tak istotne.

W gabinetach Rewadent dokładamy wszelkich starań, aby już na pierwszej wizycie dziecko poczuło się komfortowo i bezpiecznie. Gabinet dentystyczny jest w tym celu odpowiednio udekorowany, a oprócz narzędzi, lekarz ma do dyspozycji także zabawki i pluszowe misie.

Co więcej, na koniec wizyty maluch otrzymuje od lekarza nagrodę za bycie dzielnym pacjentem. Najczęściej to właśnie ten pozytywny aspekt zachęca małego pacjenta do odbywania kolejnych wizyt u dentysty.

 

Co rekomendują stowarzyszenia stomatologiczne?

Polskie towarzystwo stomatologii dziecięcej (PTSD) zachęca nie tylko do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, ale także do edukowania dzieci i rodziców w zakresie dbania o higienę jamy ustnej.

Do najważniejszych zaleceń PTSD należą:

  • Szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie,
  • Przestrzeganie odpowiednich nawyków żywieniowych,
  • Regularne wizyty kontrolne u stomatologa co 3-4 miesiące.

Pamiętajcie drodzy rodzice, że zdrowe zęby i higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na Wasze pociechy oraz to czy w przyszłości będą regularnie odwiedzać dentystę.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!