Leczenie kanałowe, nazywane inaczej leczeniem endodontycznym, polega na oczyszczaniu, a następnie precyzyjnym wypełnianiu kanałów zębowych, w których doszło do zmian zapalnych lub zgorzelinowych miazgi zęba. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w zębach mocno zaniedbanych, nieleczonych, z zaawansowaną próchnicą, w których dochodzi ostatecznie do zmian okołowierzchołkowych. Objawem tak złego stanu zęba jest zazwyczaj obrzęk policzka, przetoka ropna i ból zęba. Jeśli nie udamy się z problemem do stomatologa, ostatecznie stan zapalny zmienia się w martwicę zęba.
Proces leczenia tych zmian, uratowanie zęba lub jego korzeni wymaga czasu, umiejętności i niejednokrotnie zastosowania specjalistycznych narzędzi i materiałów, gdyż kanały korzeniowe trzeba odszukać, zdezynfekować oraz precyzyjnie wypełnić.
Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu naszego gabinetu endodontycznego oferujemy Państwu najwyższej jakości leczenie endodontyczne z zastosowaniem najnowocześniejszych metod takich jak: maszynowe opracowanie kanałów korzeniowych specjalnymi systemami narzędzi, zastosowanie ultradźwięków przy szukaniu i udrażnianiu kanałów, dezynfekcja opracowanych kanałów z zastosowaniem endoaktywatora czy wypełnianie kanałów ciekłą gutaperką. Nasi specjaliści z zakresu leczenia endodontycznego przy użyciu mikroskopu firmy Carl Zeiss są w stanie wyleczyć korzenie bardzo wąskie oraz wykryć anomalie rozwojowe korzeni zębów takie jak: dodatkowe kanały, kanały boczne czy kanały zobliterowane (tzw. zarośnięte), występujące w ok 70% przypadków.
Czy leczenie kanałowe boli?
Pomimo tego, że dziś w leczeniu kanałowym stosujemy nowoczesne rozwiązania, a sam zabieg przeprowadzamy przy użyciu zaawansowanych sprzętów medycznych, takich jak mikroskop zabiegowy i laser biostymulacyjny, dla wielu Pacjentów zabieg nadal kojarzy się z bólem. Wszelkie wątpliwości na temat tego, czy leczenie kanałowe boli, omawiamy z naszymi Pacjentami już na samym początku leczenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dlatego Pacjenci nie mają powodu, aby obawiać się bólu. Ponadto wykorzystywany w naszych gabinetach laser biostymulacyjny przyspiesza proces regeneracji tkanek wokół wierzchołka korzenia, a dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Stosujemy go podczas oczyszczania kanału.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Określenie czasu, ile trwa leczenie kanałowe, uzależnione jest od stanu zęba, budowy jego korzeni, liczby kanałów zębowych. Proces leczenia wymaga zastosowania specjalistycznych sprzętów, materiałów i dużego skupienia, aby precyzyjnie odszukać, zdezynfekować oraz wypełnić wszystkie kanały korzeniowe. Nasi specjaliści leczenie endodontyczne przeprowadzają przy użyciu mikroskopu, co przyspiesza znacznie czas zabiegu w porównaniu do dawnych, tradycyjnych metod leczenia. Całe leczenie kanałowe przeprowadzane jest zazwyczaj na jednej lub dwóch wizytach, w zależności od stopnia trudności przypadku, z jakim Pacjent się zgłasza.
Na czym polega leczenie kanałowe?
W zębie z zaawansowaną próchnicą dochodzi do przewlekłych zmian okołowierzchołkowych, które w okresie zaostrzeń objawiają się obrzękiem policzka, ropnymi przetokami i towarzyszącym bólem. Leczenie kanałowe rozpoczyna się od oczyszczenia wnętrza zęba z zainfekowanej tkanki. Następnie jego kanały zostają zdezynfekowane, a na końcu szczelnie wypełnienione ciekłą, biokompatybilną gutaperką. Endodonta odbudowuje ząb tradycyjnym wypełnieniem lub uzupełnieniem protetycznym. Precyzyjnie przeprowadzone leczenie kanałowe zapobiega ponownemu powstawaniu podobnych infekcji.
W naszej klinice stosujemy specjalistyczne wyposażenie i najnowsze metody przeprowadzania zabiegu, takie jak: maszynowe opracowanie kanałów korzeniowych specjalnymi systemami narzędzi, zastosowanie ultradźwięków przy szukaniu i udrażnianiu kanałów, dezynfekcja opracowanych kanałów z zastosowaniem endoaktywatora. Dzięki temu jesteśmy w stanie uratować nawet najbardziej chory ząb.
Długoletnie doświadczenie oraz ciągłość szkoleń naszych lekarzy stomatologów zarówno w kraju, jak i za granicą gwarantuje Państwu, iż nasze prawidłowo przeleczone korzenie zębów będą doskonałym filarem w przebiegu dalszego leczenia protetycznego oraz pełnowartościowymi naturalnymi implantami.