Chirurgia stomatologiczna jest specjalnością medyczną, która ma na celu wspomaganie innych dziedzin stomatologii, np. endodoncji (leczenie kanałowe), ortodoncji, periodontologii (leczenie chorób przyzębia) czy protetyki. Zabiegi z jej zakresu wymagają dużej precyzji. Przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, a w razie konieczności w znieczuleniu ogólnym. W trosce o bezpieczeństwo, zdrowie i wygodę naszych Pacjentów, wszystkie zabiegi chirurgii stomatologicznej przeprowadzamy przy użyciu najwyższej jakości sprzętów i materiałów w komfortowych warunkach naszej kliniki.

Zabiegi chirurgiczne w stomatologii

Zabiegi chirurgiczne w stomatologii kojarzone są zazwyczaj z ekstrakcją nieodwracalnie chorego zęba lub usunięciem problematycznej ósemki. Zakres działań chirurga stomatologa jest dużo szerszy. Trafić do niego możemy ze skierowaniem od innego lekarza specjalisty, gdy pewien etap leczenia wymaga interwencji chirurgicznej. W naszej Klinice przeprowadzamy następujące specjalistyczne zabiegi:

  • Usunięcie złamanego lub pozostawionego w kości szczęki lub żuchwy korzenia zęba, który pozostał po wcześniejszej próbie usunięcia go – szczególnie dotyczy to zębów wielokorzeniowych.
  • Ekstrakcja zatrzymanego zęba mądrości – zatrzymana „ósemka” to prawidłowo, pod względem anatomicznym wykształcony ząb, który jednak tkwi w kości szczęki lub żuchwy i z różnych powodów nie jest w stanie w naturalny sposób wydostać się ponad linię dziąseł. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ w łuku zębowym nie ma odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni na pojawiające się zęby mądrości. Zatrzymane zęby poddaje się ekstrakcji (usunięciu) ponieważ dają one szereg nieprzyjemnych objawów takich jak np. dotkliwy ból, nawracające stany zapalne, szczękościsk, ropnie, torbiele, ale również stłoczenia czy przesunięcia zębów przednich.
  • Resekcja wierzchołka korzenia zęba – zabieg przeprowadzany jest po zakończonym leczeniu kanałowym i polega na odcięciu wierzchołka korzenia wraz z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych, np. dużej ziarniny lub torbieli. Zabieg ten wykonywany jest zazwyczaj w zębach z jednym lub dwoma korzeniami i pozwala na uratowanie zęba przed jego usunięciem. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu resekcji są zęby, wokół których występuje przewlekły stan zapalny (torbiele, ziarniny lub ropnie okołowierzchołkowe) i nie udaje się go wyleczyć za pomocą prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego.
  • Hemisekcja – zabieg polegający na odseparowaniu i usunięciu części korony oraz korzenia zęba, w którego obrębie pojawił się przewlekły stan zapalny wraz z nieodwracalnymi zmianami w otaczającej kości, natomiast druga połowa korony i korzenia zęba jest w pełni zdrowa i pozostawienie jej gwarantuje utrzymanie zdrowych tkanek zęba przez wiele lat.
  • Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift) – jest to zabieg wykonywany u Pacjentów, u których występują trudne warunki anatomiczne do wszczepienia implantów (zbyt nisko położone dno zatoki szczękowej) – brak jest odpowiedniej ilości kości szczęki do bezpiecznego wprowadzenia odpowiedniej długości implantu. Zabieg ten polega na kontrolowanym wytworzeniu nowej kości poprzez spłycenie zatoki szczękowej. W miejscu, które chcemy zrekonstruować, zostaje umieszczony specjalny materiał (syntetyczny preparat kościozastępczy). Po kilku miesiącach od zabiegu umieszczony materiał dzięki właściwościom regeneracyjnym organizmu zamienia się w pełnowartościową kość wyrostka zębodołowego szczęki o odpowiedniej jakości i grubości aby wprowadzić implant. Jest to więc wstępny, chirurgiczny etap do leczenia implantologicznego.
  • Wyłuszczenie torbieli – czyli innymi słowy usunięcie ograniczonej, konkretnej przestrzeni wypełnionej płynem, która przez pewien czas rośnie, nie dając żadnych objawów, ale jest stanem patologicznym. Z czasem torbiel wokół korzenia zęba zaczyna osłabiać tkankę kostną, co może z czasem spowodować jej zniszczenie.
  • Usunięcie przerostu błony śluzowej – jest to zabieg usunięcia ruchomego, przerośniętego dziąsła w obrębie wyrostków zębodołowych szczęki lub żuchwy. Poprawia on w znacznym stopniu sytuację anatomiczną w jamie ustnej przed rozpoczęciem leczenia protetycznego.
  • Odsłonięcie zatrzymanych zębów stałych ze wskazań ortodontycznych – polega na uwidocznieniu powierzchni żującej lub brzegu siecznego korony zęba ponad powierzchnię dziąsła. Dzięki zabiegowi możliwe jest wprowadzenie zęba do prawidłowego położenia w łuku poprzez zastosowanie aparatu stałego. Zabieg ten dotyczy głównie zatrzymanych zębów mądrości oraz kłów.
  • Plastyka wędzidełka wargi górnej – jest to zabieg mikrochirurgiczny i polega na podcięciu lub korekcie kształtu za krótkiej lub przerośniętej części tkanki łącznej, przyłączonej do dziąsła oraz tylnej części górnej wargi. Wady anatomiczne wędzidełek podwargowych takie jak przerost czy nieprawidłowy przyczep mogą doprowadzić do powstania szpary pomiędzy zębami siecznymi górnymi (pomiędzy jedynkami) nazywanej diastemą lub do rozwoju stanów zapalnych (gromadzenie się resztek pokarmu) oraz do cofania się dziąseł, a w konsekwencji do odsłaniania szyjek i korzeni koron zębów, co może rzutować na prawidłowy zgryz pacjenta. Istnieje jeszcze jedno – logopedyczne – wskazanie do zabiegu. Przy niektórych wadach wymowy (np. utrudniona wymowa głosek przedniojęzykowych), których nie udało się wyeliminować za pomocą terapii u logopedy zabieg chirugiczny jest skutecznym i bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Na pierwszej wizycie chirurg stomatolog zapoznaje Pacjenta ze szczegółowym planem leczenia. Wykonuje niezbędną diagnostykę radiologiczną – w zależności od przypadku: rtg punktowe, pantomogram lub tomografię komputerową. Dokładnie wyjaśnia, na czym będzie polegał dany zabieg, jakie działania przeprowadzi i co bardzo ważne – do jakich zaleceń należy się stosować przed i po wykonaniu leczenia. 

Leczenie chirurgiczne spośród wszystkich innych zabiegów wzbudza największy lęk u Pacjentów. Naszym Pacjentom tłumaczymy, że nie muszą obawiać się bólu. Wszystkie zabiegi chirurgii stomatologicznej są całkowicie bezbolesne, gdyż wykonujemy je w naszej Klinice w znieczuleniu miejscowym, w tym również przy użyciu nowoczesnej metody znieczulenia komputerowego the Wand.

Cennik:
Usunięcie zęba
od 330 zł
Usunięcie zęba mlecznego
od 230 zł
Usunięcie zatrzymanego zęba mądrości
od 730 zł
Plastyka wędzidełka wargi górnej, języka
od 520 zł

Bardzo ważnym etapem w kompleksowym leczeniu stomatologicznym jest przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego lub ortodontycznego. Najczęściej wykonywanymi zabiegami są nie tylko ekstrakcje złamanych zębów, zatrzymanych zębów mądrości ale również plastyka wędzidełka wargi górnej lub języka. Bardziej skomplikowane zabiegi jak podniesienie dna zatoki szczękowej czy zabieg regeneracji kości pozwalają na przygotowanie idealnych warunków do wszczepienia implantów zębowych a ich cena ustalana jest na wizycie konsultacyjnej.

Zabiegi dostępne w placówkach:
Skontaktuj się
x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!