Implanty zębowe – rodzaje, przebieg zabiegu wszczepienia implantu
Implanty zębowe to najdoskonalszy sposób uzupełniania brakujących zębów, jakie może zaoferować współczesna stomatologia. Zastępują one korzeń zęba i pozwalają na osadzenie na nich prac protetycznych. Implanty stomatologiczne swoim wyglądem przypominają naturalne zęby. To rozwiązanie zarówno niezwykle estetyczne, jak i bardzo funkcjonalne.
Jakie są etapy leczenia implantologicznego?
Leczenie implantologiczne można podzielić na 3 etapy:
- konsultacja, diagnostyka i plan leczenia implantologicznego,
- zabieg wszczepienia implantu bądź implantów zębowych,
- odbudowa protetyczna uzębienia.
Przed rozpoczęciem wszczepienia implantu ma miejsce wizyta konsultacyjna, podczas której specjalista implantolog przeprowadza wywiad lekarski oraz kieruje na badania diagnostyczne (przede wszystkim zdjęcie Tomografii Cyfrowej TK. Dzięki temu może sprawdzić stan i ilość tkanki kostnej – czy jest wystarczająca na wstawienie implantu. Jeśli doszło do zaniku kości szczęki lub żuchwy, niezbędne będzie wcześniejsze wykonanie zabiegu sterowanej regeneracji kości. Polega on na wytworzeniu wymaganej do zabiegu odpowiedniej ilości tkanki kostnej. To w niej zostaną one trwale osadzone.
Drugim etapem w leczeniu implantologicznym jest samo wszczepienie implantu. Wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Stomatolog bardzo precyzyjnie, przy użyciu mikroskopu stomatologicznego wprowadza jeden lub więcej implantów w kość szczęki lub żuchwy. Zabieg trwa dość krótko, bo od 30 min do maksymalnie 2 godzin. Po wszczepieniu implantu następuje proces gojenia się rany i osteointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością, w której został umieszczony. Implanty są biokompatybilne, a organizm nie traktuje ich jak ciała obcego, dlatego też go nie odrzuca. Proces osteointegracji trwa od 3 do 6 miesięcy.
Po tym czasie pacjent stawia się na kolejną wizytę u implantologa, na której ma miejsce odsłonięcie implantu i założenie tzw. śruby gojącej. Ten etap przygotowuje implant do zamocowania uzupełnienia protetycznego. Celem zastosowania śruby gojącej jest przyśpieszenie gojenia się błony śluzowej wokół wszczepu oraz właściwe ukształtowanie dziąsła pod pracę protetyczną.
Po około 14 dniach ma miejsce ostatni etap leczenia implantologicznego – wykonanie odbudowy protetycznej na nowym korzeniu. Na początku lekarz implantolog przykręca tzw. łącznik do implantu, a następnie na nim osadza koronę protetyczną lub inne uzupełnienie. Należy bowiem wspomnieć, że na implantach mogą być osadzane nie tylko korony, ale także mosty protetyczne, a nawet protezy całkowite. Są one bardzo estetycznym, trwałym i funkcjonalnym rozwiązaniem.
Rodzaje implantów zębowych
Implanty zębowe można podzielić na 2 rodzaje, w zależności od wykorzystanego w nich materiału:
- implanty tytanowe,
- implanty z tlenku cyrkonu
Najbardziej popularne i najpowszechniej stosowane są obecnie implanty tytanowe. Materiał, z którego zostały wykonane, poddany był licznym badaniom i zmodyfikowany w taki sposób, aby jego powierzchnia przypominała ludzki kolagen. Dzięki temu jest on bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Wyniki badań wykazują, że zabieg wszczepienia implantów tytanowych kończy się sukcesem w 98,9% przypadkach.
Implanty cyrkonowe wyróżniają się natomiast dużą estetyką, ponieważ ich kolor zbliżony jest do barwy tkanki zęba. Z tego względu najczęściej wybierane są w przypadku braku zęba przedniego lub innych, widocznych w uśmiechu.
Czy implant zębowy może zostać odrzucony?
Implanty zębów mogą zostać odrzucone. Jest to minimalne ryzyko, o ile pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Po pierwsze negatywnie wpływa na nie dym tytoniowy, który zawiera substancje zwężające naczynia krwionośne, co utrudnia gojenie się tkanek wokół implantu. Dlatego szczególnie świeżo po wykonaniu zabiegu, w czasie osteointegracji implantu stomatologicznego zaleca się zaprzestanie palenia papierosów.
Na przyjęcie się implantu mogą mieć wpływ także niektóre choroby, np. cukrzyca lub leczenie bifosfonianami (osteoporoza). Ponadto bardzo ważne są także nawyki regularnej higieny jamy ustnej pacjenta. Nie oczyszczanie implantów z płytki zębowej i osadu powoduje stan zapalny tkanek otaczających implant. Ostatecznie może on doprowadzić do zaniku kości i odrzucenia wszczepu. Dlatego naszych pacjentów zachęcamy, aby 2-3 razy w roku zgłaszali się do naszej Kliniki na profesjonalne zabiegi higienizacyjne.