Gummy smile, uśmiech dziąsłowy – co to jest i jak go leczyć?
Uśmiech dziąsłowy to wada estetyczna uśmiechu, która jest dość powszechna. Podobno posiada ją około 15% ludzi na całym świecie. Wada bywa źródłem kompleksów i powodem skrępowania podczas uśmiechu. Dobrą informacją jest natomiast to, że tak zwany Gummy Smile można leczyć i co za tym idzie – znacznie poprawić wygląd uśmiechu!
Czym jest uśmiech dziąsłowy?
O uśmiechu dziąsłowym, nazywanym także gummy smile, mówimy, gdy w momencie szerokiego uśmiechania się górna warga odsłania powyżej 2-3 mm powierzchni górnego dziąsła. Tak duża ekspozycja dziąseł powoduje zaburzoną proporcję między strefą białą (zęby) i czerwoną (dziąsła) ust. Mocno widoczne dziąsła sprawiają, że zęby wydają mniejsze, a uśmiech mniej estetyczny.
Gummy Smile to nie tylko problem natury estetycznej. Może mieć także wpływ na czynniki zdrowotne. Naturalnie dziąsła powinny kończyć się zaraz nad szyjką zębową. Jednak w przypadku uśmiechu dziąsłowego przykrywają one znacznie większą część zębów. Nie sprzyja to zachowaniu dokładnej higieny jamy ustnej. Pod dziąsła mogą dostać się resztki pokarmów, co prowadzi do gromadzenia się poddziąsłowego kamienia nazębnego, powodując zapalenie dziąseł oraz ich krwawienie.
Przyczyny uśmiechu dziąsłowego i jego objawy
Wyróżniamy wiele przyczyn powstania Gummy Smile. Możemy do nich zaliczyć między innymi:
- wady ortodontyczne;
- zbyt krótka lub nadaktywna warga górna,
- bruksizm,
- opóźnione wyrzynanie zębów – zęby pomimo właściwej długości są nadal mocno zasłonięte przez dziąsła,
- nadmierny wzrost kości szczęki,
- uwarunkowania genetyczne.
Leczenie Gummy Smile – jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?
Leczenie uśmiechu dziąsłowego rozpoczyna się od diagnostyki. Ponieważ dziąsłowy uśmiech może mieć różne przyczyny rozwoju, podstawą jest wykonanie badań diagnostycznych i przygotowanie planu leczenia zgodnie z przyczyną wystąpienia zaburzenia. Stomatolog przeprowadza wywiad lekarski, analizuje symetrię twarzy oraz wykonuje badanie wewnątrzustne w celu sprawdzenia stanu dziąseł i zębów. Diagnostyka wsparta jest ponadto wykonaniem specjalistycznych zdjęć RTG.
Stomatologia oferuje leczenie uśmiechu dziąsłowego poprzez wydłużenie koron klinicznych zębów. Zabieg polega na podniesieniu linii dziąsła w celu ukazania ukrytej wcześniej pod dziąsłami części zęba. Odsłonięte w ten sposób wargowe powierzchnie koron zębowych uzupełniamy licówkami. Zęby wyglądają na wydłużone, a uśmiech nabiera nowego uroku.
Inną metodą pozbycia się Gummy Smile jest chirurgiczne podcięcie wędzidełka górnej wargi, dzięki czemu w większym stopniu przykrywa ona zbyt mocno odsłonięte dziąsła.
W przypadku, gdy za problemem stoją wady zgryzu, rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne. Właściwe dobranie i wczesne założenie aparatu ortodontycznego umożliwia przesunięcie zębów przednich, a co za tym idzie korektę zbyt mocnego odsłonięcia dziąseł.
Redukcja uśmiechu dziąsłowego jest możliwa także dzięki użyciu preparatu, który hamuje skurcz mięśni. Lekarz aplikuje go w formie iniekcji w okolicy skrzydełek nosa pacjenta. Efektem zabiegu jest rozluźnienie mięśni, dzięki czemu górna warga nie unosi się tak wysoko, jak dawniej podczas szerokiego uśmiechu. Zabieg jest bezpieczny, jednak po pewnym czasie wymaga powtórzenia, aby zachować jego rezultaty.