Nieprzyjemny zapach z ust – skąd się bierze i jak go leczyć?
Przykry zapach z ust, zwany inaczej halitozą to jeden z najczęstszych problemów dotyczących jamy ustnej, dotykający osoby w różnym wieku i obu płci. Jego źródło może leżeć w złym stanie zdrowia organizmu, w szczególności jamy ustnej. Niezależnie od przyczyny, nieprzyjemny zapach z ust to problem, którego nie należy bagatelizować. Dobra wiadomość jest taka, że można go zniwelować – najpierw jednak trzeba poznać jego przyczyny.
Co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust?
Przykry zapach z ust może mieć różne podłoże, lecz w 90% przypadków pochodzi wyłącznie z jamy ustnej. Do najczęstszych jego przyczyn należą:
- niedostateczna higiena jamy ustnej,
- zmniejszone wydzielanie śliny,
- nalot na tylnej części języka,
- choroby zębów,
- choroby dziąseł oraz przyzębia (głównie zapalenie dziąseł i paradontoza),
- choroby śluzówki jamy ustnej,
- zapalenie migdałków, ropień okołomigdałkowy, a także powstawanie kamieni migdałkowych.
Wśród przyczyn halitozy mającej swoje źródło w jamie nosowej wyróżniamy dodatkowo: zapalenie zatok przynosowych, ciało obce w przewodzie nosowym (problem dotykający głównie dzieci), a także guzy nowotworowe.
Nieprzyjemny zapach z ust może być także wywołany chorobami dolnych dróg oddechowych takich jak: ropień płuca, rozstrzenie oskrzeli, nadkażenie grzybiczne czy rak płuc (kiedy dochodzi do martwicy i rozpadu tkanek nowotworowych).
Jeśli przyczyna halitozy leży w przewodzie pokarmowym, problemem może być regurgitacja, czyli zrzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, uchyłki przełyku, achalazja (upośledzenie motoryki przełyku) lub też nowotwory przełyku i żołądka.
Poza wymienionymi powyżej, przykry zapach z ust może być również spowodowany:
- kwasicą ketonową – zapach acetonu
- niewydolnością wątroby – zapach podobny do ryb, zepsutych jajek, stęchlizny
- mocznicą – zapach amoniaku
Przykry zapach z ust – jak się go pozbyć?
Nieprzyjemny zapach z ust to bardzo wstydliwy problem, który nie tylko może wpływać na nasze relacje społeczne, ale również świadczyć o rozwijającej się chorobie. Jeśli jednak znamy przyczynę halitozy, możemy ją zwalczyć.
Pierwszym krokiem powinno być odwiedzenie lekarza stomatologa, który przeprowadzi z nami dokładny wywiad lekarski i zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Jeśli przyczyna problemu nie zostanie wykryta w jamie ustnej, powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje nas do innych specjalistów. Po znalezieniu źródła problemu i wdrożeniu leczenia jakość naszego oddechu powinna się zdecydowanie poprawić.
Możemy sobie pomóc również licznymi domowymi sposobami na świeży oddech. Jednym z najlepszych z nich jest picie odpowiedniej ilości wody – najlepiej małymi łykami. Dzięki temu wypłukujemy z jamy ustnej bakterie odpowiadające za wydzielanie przykrego zapachu. Dodatkowo picie wody wspomaga produkcję śliny, która jest dla naszego organizmu jak naturalny płyn do płukania jamy ustnej. Doraźnie jakość naszego oddechu poprawi także pietruszka – zarówno świeża, jak i w formie naparu.
Na pewno niezbędna jest także prawidłowa higiena jamy ustnej, w tym regularne zabiegi higienizacyjne. Po profesjonalnym oczyszczeniu naszych zębów higienistka zawsze przeprowadzi instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzięki odpowiednim technikom szczotkowania zębów będziemy mogli dużo skuteczniej usuwać płytkę nazębną, która przyczynia się niestety do powstawania przykrego zapachu.
Warto również pamiętać o tym, że jakość naszego oddechu znacznie pogarsza także palenie papierosów oraz spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Odstawienie tych produktów z pewnością będzie więc miało pozytywny wpływ na zapach z jamy ustnej.