Na czym polega badanie pantomograficzne zębów?
Dostałeś od stomatologa skierowanie na badanie pantomograficzne zębów, jednak nie masz pojęcia, na czym ono właściwie polega? Czy procedura ta jest bolesna? Podpowiemy Ci, jak wygląda pantomogram i kiedy istnieją wskazania do wykonania tego badania.
Co to jest pantomogram zębów?
Pantomogram, nazywany również zdjęciem panoramicznym zębów, to obraz diagnostyczny, który umożliwia całościowe zobrazowanie szczęki, żuchwy, zębów i okolicznych struktur. Badanie to pozwala na wykrycie zmian w uzębieniu, takich jak próchnica, choroby przyzębia, czy nieprawidłowości rozwojowe. Samo wykonanie zdjęcia trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesne.
Jak przebiega badanie pantomograficzne zębów?
Badanie pantomograficzne jest proste i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed wykonaniem zdjęcia zębów należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty z okolicy głowy, takie jak biżuteria czy okulary, w celu uniknięcia zakłóceń obrazu. Pacjenta ustawia się przy aparacie rentgenowskim i stabilizuje jego głowę przy pomocy specjalnego uchwytu. W trakcie badania urządzenie obraca się wokół szczęki, wykonując serię zdjęć, które następnie zostają połączone w jeden obraz panoramiczny. Dawka promieniowania przyjmowania przez pacjenta podczas przeprowadzenia całej procedury dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii pozostaje niska i bezpieczna dla zdrowia. Pantomogram jest dostępny zaraz po zakończeniu badania, co umożliwia szybką ocenę stanu uzębienia i otaczających go struktur.
Kiedy zalecane jest wykonanie badania pantomograficznego zębów?
Zazwyczaj badanie pantomograficzne przeprowadza się przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak usuwanie zębów zatrzymanych w dziąśle czy też zakładanie implantów. Wykonanie zdjęcia panoramicznego jest także nieocenione w diagnozowaniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych, ocenie ułożenia zębów przed leczeniem ortodontycznym i przy podejrzeniu zmian patologicznych w obrębie kości szczęki i żuchwy. Lekarze stomatolodzy zalecają pantomogram także w przypadkach bólu niewiadomego pochodzenia mogącego mieć związek z ukrytymi stanami zapalnymi lub torbielami. Procedura ta pozwala też na ocenę stanu uzębienia u dzieci w kontekście oceny rozwoju zębów stałych. Zdjęcie panoramiczne jest często pierwszym krokiem diagnostycznym przy kompleksowym planowaniu leczenia stomatologicznego. Regularne przeprowadzenie badania pantomograficznego może również pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia jamy ustnej.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania pantomogramu zębów?
Choć badanie pantomograficzne jest bezpieczne i ma szerokie zastosowanie, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Najważniejsze ograniczenie dotyczy kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może wpływać na rozwijający się płód. W takich przypadkach badanie przeprowadza się jedynie w sytuacjach nagłych, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności w postaci stosowania specjalnych osłon ochronnych. Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, które nie potrafią utrzymać głowy w stabilnej pozycji, również mogą mieć trudności z wykonaniem zdjęcia panoramicznego zębów.
Pantomogram stosowany jest często przed zabiegami chirurgicznymi, a także planowanym leczeniem ortodontycznym lub protetycznym. Badanie to pozwala na dokładną ocenę stanu uzębienia, zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych. Naszym zdaniem nie należy obawiać się zdjęcia panoramicznego zębów, gdyż sama procedura jest bezbolesna, a uzyskany obraz posiada dużą wartość diagnostyczną. Masz wątpliwości dotyczące różnych zabiegów stosowanych w stomatologii? Umów się na wizytę w naszym gabinecie i zadbaj o swój uśmiech!