Masaż relaksacyjny w ramach rehabilitacji – dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?

21 marca, 2023 Stomatologia

Masaż relaksacyjny uwielbia większość osób, która go doświadczyła. Nic dziwnego, ponieważ doskonale odpręża i trudno znaleźć inny zabieg, który będzie równie przyjemny. Efekty masażu relaksacyjnego przyciągają do gabinetów fizjoterapeutów całą rzeszę Pacjentów, którzy szukają odprężenia, ale często stosuje się go również w rehabilitacji.

Dlaczego masaż relaksacyjny wykonuje fizjoterapeuta?

Masaże relaksacyjne cieszą się bardzo dużą popularnością. Jest to idealny zabieg, który perfekcyjnie sprawdza się po ciężkim dniu lub tygodniu w pracy. Chętnie korzystają z niego również sportowcy, którzy w gabinetach masażu spędzają tygodniowo wiele godzin. Chodzi w tym przypadku nie tylko o sam relaks, ale także przyspieszenie regeneracji, aby zachować jak najwyższy poziom formy.

Do wykonywania masażu relaksacyjnego wbrew pozorom należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Naturalne jest to, że takimi zabiegami zajmują się masażyści, ale co ważne, spora część fizjoterapeutów kończy liczne kursy w tym kierunku. Fizjoterapeuta poza tkankami miękkimi, jak mięśnie, więzadła, powięzi, czy tkanki podskórne, zajmuje się również tkankami twardymi, czyli stawami.

Takie połączenie sprawia, że zabieg odprężający może zostać wykonany przez fizjoterapeutę także w procesie rehabilitacji. Specjalista ma wtedy jeszcze lepszą kontrolę nad stanem pacjenta oraz postępami jego rekonwalescencji.

Czym różni się masaż klasyczny od masażu relaksacyjnego?

Masaż klasyczny jest wykonywany w celu pobudzenia tkanek oraz zredukowania napięcia mięśniowego. Podzielić go można na całościowy lub miejscowy i trwa od 15 minut do 90 minut. Czas trwania zależy od indywidualnych wymagań pacjenta i wielkości masowanego obszaru ciała.

Najczęściej podczas masażu klasycznego stosuje się techniki naprzemienne, czyli rozcierania poprzecznego, głaskanie, ugniatanie, wyciskanie i wykonywanie ruchów biernych. Wymienione techniki wykonuje się całą dłonią, pięścią, opuszkami palców lub grzbietową stroną dłoni. Z reguły najważniejsze elementy masażu klasycznego to ugniatanie i rozcieranie ruchami okrężnymi.

Masaż relaksacyjny wykonuje masażysta lub fizjoterapeuta. Jego celem jest przede wszystkim wyciszenie, relaks i odstresowanie, a także redukcja nagromadzonych napięć mięśniowych i poprawienie krążenia obwodowego. Tego rodzaju masaż wykonuje się między innymi za pomocą olejków eterycznych albo innych pachnących substancji. Bardzo popularny jest masaż czekoladowy. Masaż relaksacyjny można wykonywać zarówno na siedząco, jak i na stojąco.

Masaż relaksacyjny i klasyczny różnią się od siebie przede wszystkim grupą Pacjentów. Pierwszy skierowany jest głównie dla osób, które chcą się zrelaksować i odprężyć, natomiast drugi dla osób cierpiących z powodu dolegliwości bólowych. Ponadto masaż klasyczny zalecany jest w serii 10 sesji, z kolei takiego wymogu nie ma w przypadku masażu relaksacyjnego.

Masaż relaksacyjny w ramach rehabilitacji – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do masażu relaksacyjnego mogą być stany zmęczenia fizycznego i psychicznego. Decydując się na długotrwały wysiłek fizyczny, czy też doświadcza się stresujących sytuacji albo ma się ciężkie dni w pracy, masaż relaksacyjny będzie idealnym wyborem. Zabieg jest delikatny i nieinwazyjny. Na dodatek przed jego wykonaniem aranżuje się odprężającą atmosferę, która pozwala oderwać się od codziennych problemów.

Natomiast przeciwwskazania do przeprowadzania masażu relaksacyjnego to między innymi infekcja i towarzysząca jej gorączka. Ponadto nie powinno się wykonywać tego zabiegu, gdy występuje u pacjenta choroba nowotworowa, stany zapalne skóry, nadciśnienie tętnicze, hemofilia, schorzenia układu krążenia, choroba żył, skłonność do krwotoków, niedawno przebyte złamania kości czy skręcenia.

Efekty masażu relaksacyjnego

Do efektów, jakie daje masaż relaksacyjny zaliczyć można:

  • zmniejszenie napięcia mięśniowego,
  • szybka regeneracja stawów oraz mięśni,
  • zmniejszenie nadwrażliwości czuciowej,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych spowodowanych czynnikami stresogennymi,
  • redukcja bólu napięciowego,
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • oczyszczenie organizmu z nadmiaru toksyn,
  • poprawa samopoczucia.

Masaż relaksacyjny ma na celu pobudzenie organizmu do zwiększonej produkcji endorfin, czego efektem jest natychmiastowa poprawa samopoczucia. Jest to technika mająca na celu nie tylko przyspieszenie przepływu krwi i limfy, ale także wywołaniu u pacjenta stanu odprężenia.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!