Zalecenia po piaskowaniu zębów – kilka porad od stomatologa!
Zęby po piaskowaniu są gładkie i wolne od powierzchniowych przebarwień i osadów. Pacjent może dzięki temu cieszyć się odświeżonym i znacznie bielszym uśmiechem. Piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadów nazębnych, które są głównym czynnikiem powstawania próchnicy w jamie ustnej. Z tego też powodu zabieg ten powinien być przeprowadzany raz na pół roku. Istotne w tym czasie jest przestrzeganie kilku ważnych zasad, pozwalających na dłużej utrwalić efekt zabiegu.
Piaskowanie zębów — porozmawiajmy o korzyściach
Piaskowanie zębów należy do jednych z podstawowych zabiegów higienizacji jamy ustnej. Jest to zabieg nieinwazyjny, którego głównym zadaniem jest usunięcie osadów nazębnych oraz przebarwień. Wykorzystuje się do tego celu specjalną piaskarkę, która wypuszcza strumień wody z drobnymi ziarenkami piasku. Ma on kształt małych kulek, dzięki czemu nie rysuje szkliwa. Ile trwa piaskowanie zębów?
Czyszczenie i polerowanie tą metodą trwa około 20 – 30 minut, dając satysfakcjonujące efekty. Pozwala to na usunięcie płytki nazębnej, w której gromadzą się bakterie mogące być przyczyną destrukcji szkliwa, ubytków próchniczych i chorób przyzębia. Poprawia także estetykę uśmiechu i zwiększa skuteczność higieny jamy ustnej.
Zabieg piaskowania zębów — co potem?
Piaskowanie zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym daje bardzo dobre efekty. Aby mogły się one utrzymać przez długi czas, należy zastosować się do kilku zasad, które zawsze przedstawia higienistka. Przestrzeganie tych zaleceń jest szczególnie istotne w przypadku osób leczonych ortodontycznie lub protetycznie, ponieważ wzorowa higiena jamy ustnej po zabiegu piaskowania zębów jest podstawą skuteczności wdrożonego leczenia.
Przestrzeganie higieny jamy ustnej
Po zabiegu usunięcia osadu nazębnego i przebarwień za pomocą piaskarki bardzo ważne jest to, aby dobrze dbać o higienę jamy ustnej. Oczywiście, dotyczy to codziennego dbania poprzez stosowanie odpowiednich środków higieny jamy ustnej jak i techniki mycia zębów. Dzięki regularnemu myciu zębów przynajmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty oraz używaniu nici dentystycznych można zadbać o powierzchnię zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. W ten sposób nie będą gromadzić się bakterie odpowiadające za próchnicę.
Dieta
Przez kilka dni po zabiegu piaskowania warto stosować odpowiednią dietę. Mówi się, że jest to biała dieta, w której nie występują produkty barwiące, jak np. buraki, jagody, szpinak, czy też wino i kawa. Zamiast tego warto stosować produkty zbożowe, czyli ryż, makaron, jajka bez żółtek, czy jasne mięsa.
Piaskowanie — jak często?
Piaskowanie zębów nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Poddawanie się takiemu zabiegowi przynajmniej dwa razy w roku pozwala osiągnąć satysfakcjonujące efekty oraz zdrowy i piękny uśmiech. W przypadku dużej tendencji odkładania się kamienia nazębnego na powierzchni zębów ilość zabiegów można zwiększyć nawet do czterech. Piaskowanie warto łączyć z wizytami kontrolnymi, co pozwoli zaoszczędzić dużo czasu.