Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, często przysparzają ich posiadaczom niemałych problemów. Z tego powodu często zalecane jest ich usunięcie. Jak wygląda zabieg usunięcia zęba mądrości i jak się do niego przygotować? Ile trwa rekonwalescencja po usuwaniu ósemek? O tym w dzisiejszym artykule.

Dlaczego należy usuwać chirurgicznie zęby mądrości?

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, położone są najdalej w łuku zębowym. Jest to trudno dostępne miejsce zarówno dla Pacjenta, jak i lekarza stomatologa.
Pacjent często nie ma możliwości dokładnego wyczyszczenia ósemek, co sprzyja rozwojowi bakterii oraz stanów zapalnych. Z kolei lekarz nie posiada pełnego dostępu do pola zabiegowego, przez co ma znaczne utrudnione możliwości leczenia. Chirurgiczne usuwanie ósemki jest często jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji.
Ósemki wyrastają jako ostatnie, dlatego często nie ma już dla nich wystarczająco miejsca w jamie ustnej. Nierzadko powoduje to problemy z ich wyrzynaniem się — rosną one pod niewłaściwym kątem, powodując uszkodzenia sąsiednich zębów lub zatrzymują się w kości. Również wtedy konieczne będzie chirurgiczne usuwanie ósemek.
Wskazania do zabiegu ekstrakcji ósemek obejmują także wady zgryzu. Często zdarza się, że przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zalecana jest ekstrakcja zęba mądrości — w takim przypadku warto jednak zasięgnąć opinii 2-3 lekarzy ortodontów.

Jak przygotować się do usunięcia zęba mądrości?

Przed ekstrakcją ósemki warto zjeść wartościowy posiłek, ponieważ jedzenie nie będzie możliwe przez kilka godzin po zabiegu. Bezpośrednio przed zabiegiem można pić jedynie niegazowaną wodę.
Na 12 godz. przed zabiegiem należy powstrzymać się też od spożywania alkoholu, ponieważ rozrzedza on krew, przez co gojenie się rany pozabiegowej będzie utrudnione. 
W przypadku chorób przewlekłych takich jak np. nadciśnienie tętnicze należy przyjąć wszystkie przepisane przez lekarza prowadzącego leki.

Chirurgiczne usuwanie ósemek — przebieg zabiegu

Zabieg chirurgicznego usuwania ósemek wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zwykle wymaga od lekarza odseparowania korzeni zęba za pomocą wierteł dentystycznych. Następnym krokiem jest dłutowanie korzeni, czyli rozchwianie ich dzięki zastosowaniu specjalnej dźwigni. Takie przygotowanie zęba pozwala na jego usunięcie z użyciem kleszczy chirurgicznych.
Jeśli ząb mądrości jest zatrzymany w kości, konieczne jest nacięcie błony śluzowej oraz usunięcie fragmentu kości.
Pod koniec zabiegu ekstrakcji lekarz zamyka ranę, zwykle zakładając w tym celu szwy.

Ile trwa usuwanie zębów mądrości?

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury oraz rozwiązań stomatologicznych, usunięcie ósemek to dla chirurga szczękowego rutynowy zabieg. Trwa on około 30-60 minut i jest zupełnie bezpieczny dla Pacjenta. Należy jednak ściśle stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu.

Jak długo trwa rekonwalescencja po wyrwaniu ósemki?

Po chirurgicznym usunięciu ósemki Pacjent może odczuwać ból, a także doświadczyć tymczasowej opuchlizny policzka. Są to naturalne objawy gojenia, które ustępują samoistnie po kilku dniach, czasem po tygodniu od zabiegu.
Czas regeneracji zależny jest od stanu zęba i okolicznych tkanek przed zabiegiem, a także od postępowania Pacjenta po ekstrakcji. By umożliwić ranie zagojenie się, przez jakiś czas po zabiegu nie można intensywnie płukać jamy ustnej, palić papierosów oraz spożywać twardych, oraz drażniących tkanki pokarmów.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!