Jak wybielić zęby i czemu warto wybrać wybielanie zębów w gabinecie?
Rozjaśnienie zębów to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Oferuje ona wiele korzystnych rozwiązań, jeśli zmagamy się z przebarwieniami. Na czym polega wybielanie zębów poszczególnymi dostępnymi metodami i dlaczego najlepiej wykonać je w gabinecie stomatologicznym?
Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów?
Zabiegowi wybielania mogą poddać się tylko osoby z dobrym stanem jamy ustnej – wszelkie schorzenia oraz ubytki w tkankach twardych zęba należy najpierw wyleczyć. Przed wybielaniem wykonuje się także zabiegi higienizacyjne – pozbędą się one wszelkich osadów oraz kamienia nazębnego i odsłonią faktyczny kolor naszych zębów.
Warto pamiętać, że w trakcie wybielania oraz jakiś czas po nim – ok. 2 tyg. – będzie nas obowiązywała „biała dieta”, czyli absolutne wyłączenie pokarmów, które przebarwiają szkliwo.
Dlaczego powstają przebarwienia na zębach?
Przyczyn przebarwień zębów może być wiele. Wśród nich najczęściej wymienia się:
- niedostateczne dbanie o higienę jamy ustnej
- próchnicę zębów
- palenie papierosów
- picie kawy, herbaty, wywarów z ziół, czerwonego wina
- stosowanie niektórych leków i antybiotyków
- wiek – proces starzenia się sprawia, że nasze zęby stają się ciemniejsze
- urazy zębów oraz przebarwienia wynikające z leczenia kanałowego korzeni zębów
- zaburzenia hormonalne
- niektóre choroby – głównie genetyczne
Przebarwienia zębów – rodzaje
Przebarwienia zębów mogą występować pod różną postacią. Najczęściej wyróżniamy:
- białe przebarwienia – mogą być spowodowane urazem zęba, próchnicą pierwotną (kiedy dochodzi do demineralizacji), a także wadami rozwojowymi szkliwa;
- ciemno czerwone przebarwienia – mogą być efektem stosowania pasty Rieblera;
- żółte przebarwienia – zwykle pojawiają się wskutek aktywnej demineralizacji zęba lub urazu doznanego w czasie amelogenezy (rzadkiego schorzenia o podłożu genetycznym). Takie przebarwienia mogą być także wywołane chorobami, które powodują pęcherzowe oddzielanie się naskórka oraz hiperbilirubinemię, a także niedoborami pokarmowymi oraz starzeniem się;
- pomarańczowe przebarwienia – zwykle są spowodowane aktywnością bakterii chromogennych;
- bladoróżowe przebarwienia – często są wynikiem stosowania przez Pacjenta preparatów takich jak Tubli-Seal; takie przebarwienia mogą być również spowodowane porfirią;
- brązowe przebarwienia – najczęściej powstają na skutek diety zawierającej dużą ilość barwników – np. kawa, herbata czy coca-cola, a także przez palenie papierosów. Brązowe przebarwienia zębów mogą być też spowodowane przyjmowaniem preparatów żelaza. Mogą być one również rezultatem urazów miazgi zęba lub próchnicy. Pojawiają się także u osób leczonych antybiotykami z grupy tetracyklin.
Laserowe wybielanie zębów – wybielanie gabinetowe
Laserowe wybielanie zębów to najnowsza metoda na poprawienie kolorystyki uśmiechu. Już jedna sesja wystarczy, by rozjaśnić zęby o kilka odcieni. Zabieg jest krótki – trwa zaledwie około pół godziny, a jego efekty utrzymują się nawet powyżej dwóch lat. Polega na nałożeniu na zęby pacjenta żelu z 30-procentowym nadtlenkiem wodoru, do którego aktywacji wykorzystuje się ukierunkowaną na zęby wiązkę lasera.
W efekcie uwalniane cząsteczki substancji wybielającej wnikają w zmiany kolorystyczne powodując rozkład barwników wpływających na powstawanie nieestetycznych plam. Preparat wybielający nie zalega długo na szkliwie, ponieważ jest aktywowany natychmiast – dzięki temu nie występuje pozabiegowa nadwrażliwość zębów.
Inne gabinetowe metody wybielania zębów
Inną niezwykle skuteczną metodą wybielania zębów jest zastosowanie specjalnej lampy. W gabinetach Rewadent używamy w tym celu systemu Beyond Beaming White, który wykorzystuje zimne światło i dzięki temu nie powoduje podrażnienia tkanek zębów oraz ich nerwów. Zabieg również rozpoczyna nałożenie na zęby żelu wybielającego, ale do jego aktywacji wykorzystywane jest światło akceleratora lampy Beyond.
System Beaming White z powodzeniem usuwa również bardzo oporne przebarwienia spowodowane działaniem fluoru, tetracykliny oraz innych leków. Zabieg składa się z 2-3 seansów trwających po 15-20 min., a jego efekty utrzymują się nawet do 3 lat.
Rezultaty pomoże wzmocnić dodatkowe nakładkowe wybielanie zębów w domu. To kolejna skuteczna metoda wybielająca, która może być również stosowana samodzielnie. Polega na noszeniu specjalnych nakładek zaprojektowanych indywidualnie dla Pacjenta przez 6-8 godz., do środka których nakłada się żel wybielający. Przenikający wgłąb tkanek zęba żel uwalnia atomy tlenu, dzięki czemu zęby są rozjaśniane. Nakładki nosi się z przerwami 1-2 tygodnie, a efekty można zobaczyć już po pierwszej dobie.
Zalety wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym
Zabieg wybielania zębów powinien być przeprowadzony pod opieką specjalisty w gabinecie stomatologicznym – tylko wtedy mamy pewność jego bezpieczeństwa. Lekarz dokona dokładnego przeglądu naszej jamy ustnej i skieruje nas na odpowiednie zabiegi, jeśli znajdzie jakieś przeciwskazania.
Wybielanie na własną rękę może być skuteczne, ale jego efekty są znacznie bardziej nieprzewidywalne i mniej trwałe. Co jednak ważniejsze, może ono silnie podrażnić nasze dziąsła i zęby, a w rezultacie doprowadzić nawet do stanów zapalnych. Profesjonalne wybielanie zębów eliminuje ryzyko wystąpienia takich konsekwencji do absolutnego minimum.