gaz rozweselający

Jak działa gaz rozweselający u dentysty?

11 lipca, 2024 Wizyta u dentysty

Czy wiesz, jak działa gaz rozweselający i dlaczego jest tak popularny podczas zabiegów dentystycznych? Jakie zalety ma stosowanie tego rodzaju znieczulenia? Czy istnieją przeciwwskazania do podawania podtlenku azotu? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Jak działa gaz rozweselający?

Sedacja wziewna, czyli gaz rozweselający to substancja stosowana w celu złagodzenia bólu i lęku podczas zabiegów stomatologicznych. Jego podawanie polega na wdychaniu przez pacjenta mieszaniny podtlenku azotu z tlenem przez specjalną maskę na nos. Gaz ten wpływa na odpowiednie receptory w mózgu, zmniejszając percepcję bólu. Działa on też relaksująco, pozwalając ograniczyć napięcie i stres. Znieczulenie poprzez podanie pacjentowi podtlenku azotu następuje szybko, a jego efekt ustępuje niemal natychmiast po zaprzestaniu inhalacji. Stosowanie gazu rozweselającego u dentysty jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez większość osób.

Jakie są zalety stosowania gazu rozweselającego u dentysty?

Przede wszystkim gaz rozweselający pomaga zredukować lęk związany z wizytą u stomatologa, co wydaje się szczególnie korzystne w przypadku dzieci i osób cierpiących na dentofobię. Działanie podtlenku azotu jest szybkie i skuteczne, dlatego pozwala na niemal natychmiastowe rozpoczęcie zabiegu. Pacjent pozostaje przytomny, więc cały czas może współpracować z dentystą. Gaz rozweselający ma również działanie przeciwbólowe, co zmniejsza potrzebę stosowania innych środków znieczulających. Efekty działania podtlenku azotu są krótkotrwałe, dzięki temu pacjent może wrócić do normalnej aktywności niemal od razu po wizycie u dentysty. Warto też zaznaczyć, że samo podawanie gazu rozweselającego nie należy do skomplikowanych.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania gazu rozweselającego?

Z reguły podtlenek azotu jest dobrze tolerowany przez większość pacjentów, jednak nie należy go stosować u osób z poważnymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Gaz rozweselający nie powinien też być podawany ludziom z pewnymi schorzeniami neurologicznymi lub zaburzeniami psychicznymi. Mogą bowiem one nasilać działanie podtlenku azotu. Tego środka znieczulającego powinny także unikać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży ze względu na brak jednoznacznych danych dotyczących jego bezpieczeństwa dla rozwijającego się płodu. Nie wskazane jest również stosowanie podtlenku azotu u pacjentów, którzy niedawno przeszli operacje ucha środkowego, zatok lub innych struktur głowy. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na podtlenek azotu, jednak takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Ważne jest, aby lekarz stomatolog dokładnie przeanalizował historię medyczną pacjenta i przeprowadził z nim szczegółowy wywiad przed zastosowaniem gazu rozweselającego.

Stosowanie podtlenku azotu wydaje się dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które obawiają się zabiegów stomatologicznych. Chociaż cena gazu rozweselającego zwykle jest nieco wyższa w porównaniu do innych rodzajów znieczuleń stosowanych u dentysty, to środek ten pozwala pacjentowi rozluźnić się, a jego działanie szybko ustaje. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą usług stomatologicznych dla dzieci i dorosłych.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!