uśmiechnięty chłopiec

Co robi dentysta dziecięcy? Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u najmłodszych?

Kiedy najlepiej udać się z maluchem na pierwszą wizytę u dentysty dziecięcego i dlaczego nie należy z nią zwlekać? Jakie zabiegi stomatologiczne przeprowadza się u małych pacjentów? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym zajmuje się dentysta dziecięcy.

Profilaktyka próchnicy u dzieci

Zadaniem dentysty dziecięcego jest nie tylko leczenie, ale przede wszystkim zapobieganie powstawaniu próchnicy u młodych pacjentów. Podczas wizyty dokładnie sprawdza się stan zdrowia jamy ustnej malucha. Zadaniem stomatologa dziecięcego jest edukacja dotyczącą prawidłowej higieny ustnej, która obejmuje instruktaż właściwego szczotkowania zębów. Mali pacjenci mają także okazję dowiedzieć się, jakie znaczenie mają nawyki żywieniowe dla zachowania zdrowych zębów. Regularne kontrole dentystyczne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i zapobieganie poważniejszym komplikacjom w przyszłości.

Leczenie ubytków w zębach u najmłodszych

W przypadku wykrycia ubytków dentysta dziecięcy podejmuje odpowiednie działania mające na celu ich usunięcie i odbudowę zęba. Stomatolog dokładnie oczyszcza zęba z tkanki próchnicowej, a następnie, w zależności od potrzeb i wieku dziecka, stosuje się estetyczne i funkcjonalne wypełnienia. W trosce o komfort małego pacjenta często podczas leczenia korzysta się z nowoczesnych metod znieczulenia, aby zabieg był jak najmniej stresujący dla malucha. Bardzo ważną kwestią w pracy z dziećmi jest cierpliwość, ponieważ dzięki czemu nawet wizyta związana z leczeniem ubytków może stać się przyjemna.

Lakierowanie zębów mlecznych

Stomatolog dziecięcy w celu zapobiegania próchnicy u maluchów stosuje zabieg zwany lakierowaniem zębów. Polega on na aplikacji specjalnego lakieru z fluorem, który wzmacnia szkliwo i chroni je przed uszkodzeniami. Działanie to jest niezwykle ważne w przypadku zębów mlecznych bardziej podatnych na powstawanie ubytków.

Lakowanie zębów u dzieci

Bardzo ważną procedurą przeprowadzaną w gabinecie dentysty dziecięcego jest również lakowanie zębów. Stomatolog nakłada cienką warstwę specjalnego laku, który wypełnia bruzdy i zagłębienia na powierzchni zębów, tworząc na nich ochronną barierę przed bakteriami i resztkami pokarmowymi. Substancja ta jest przezroczysta lub półprzezroczysta, dlatego nie zmienia wyglądu zębów, a jej aplikacja pozostaje całkowicie bezbolesna i szybka. Zabieg ten stosuje się na trudno dostępnych powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Dentysta dziecięcy zazwyczaj zaleca lakowanie krótko po pojawieniu się stałych zębów trzonowych i przedtrzonowych, co zwykle ma miejsce między szóstym a dwunastym rokiem życia dziecka.

Dobrym pomysłem w naszej ocenie jest udanie się z maluchem na pierwszą wizytę do dentysty dziecięcego krótko po pojawieniu się pierwszych zębów. Profilaktyka i właściwa higiena jamy ustnej u brzdąców pozwalają zadbać o zdrowie zębów i mogą oszczędzić maluchowi przykrych dolegliwości. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Podziel się nim także z innymi rodzicami, którzy rozważają wizytę u dentysty dziecięcego.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!