Jak dbać o uzupełnienia protetyczne – korony, mosty, protezy

14 marca, 2023 Protetyka, Stomatologia

Korony, mosty protetyczne i protezy to uzupełnienia protetyczne w jamie ustnej, które wymagają odpowiedniej higieny oraz specjalnego postępowania i metody oczyszczania. Podczas codziennej higienizacji jamy ustnej usuwanie złogów tylko szczoteczką do zębów jest niewystarczające. W zależności od jakości szczotkowania można usunąć do 70 procent płytki bakteryjnej pokrywającej zęby. Podobnie jest z uzupełnieniem protetycznym. Jak więc o nie dbać?

Uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome – co musisz o nich wiedzieć?

Uzupełnienia stałe to modele, które są przyklejone do pozostałych zębów albo przykręcone do implantów. Co istotne, nie można ich wyjąć z jamy ustnej. Wśród nich wyróżnia się:

  • wkłady koronowe,
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • licówki,
  • implanty,
  • korony,
  • mosty protetyczne.

Protezy stałe stosuje się między innymi w przypadku odbudowy ubytków korony zęba, a także braków uzębienia. Montuje się je w zębach filarowych, co jest ich bardzo dużą zaletą, ponieważ z takich uzupełnień protetycznych korzysta się jak z naturalnych zębów, czyli nie da się ich wyjąć jak ruchome protezy akrylowe częściowe lub całe. Natomiast uzupełnienia ruchome to między innymi:

  • protezy szkieletowe,
  • protezy akrylowe,
  • protezy overdenture.

Ponadto można je jeszcze podzielić na protezy częściowe i całkowite. Wymagają one regularnej dezynfekcji, ponieważ materiał, z jakiego są najczęściej wykonane, czyli akryl, to surowiec porowaty i stanowi idealne miejsce do rozwoju bakterii oraz grzybów. W przypadku protez ruchomych częściowych z reguły znajdują one zastosowanie w sytuacji, gdy w jamie ustnej są duże braki uzębienia, ale pozostało jeszcze kilka naturalnych zębów.

Jak dbać o korony i mosty?

Aby móc utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej przy zamocowanych koronach i mostach, należy wprowadzić również inne metody czyszczenia przestrzeni wokół uzupełnień protetycznych. W tym przypadku zaleca się stosowanie szczoteczki jednopęczkowej, międzyzębowej, nici dentystycznych typu super floss, a także irygatorów dziąseł, nitek powietrznych, bezcukrowych gum do żucia lub płukanek.
Należy starać się, aby w trakcie szczotkowania unikać ruchów poprzecznych, ponieważ jego wykonanie może doprowadzać do drażnienia i uszkadzania przyczepu nabłonkowego. Efektem po pewnym czasie będzie obniżenie poziomu dziąsła i odkrycie korzeni zębowych lub implantu.

Jak dbać o protezy szkieletowe?

Protezy szkieletowe należy odpowiednio często myć i dbać o higienę jamy ustnej. Po każdym posiłku powinna ona być dokładnie oczyszczona z resztek pokarmu. Podobnie powinno się postępować przed pójściem spać. Protezy ruchome szkieletowe czyści się szczoteczką do zębów oraz pastą o niskim współczynniku ścieralności lub przy pomocy specjalnych produktów do czyszczenia protez. Uzupełnienia ruchome można zdjąć na noc i przechowywać w zamkniętym pudełku, a przed ich ponownym założeniem należy je opłukać w bieżącej wodzie.

Higiena w jamie ustnej – na co zwrócić uwagę?

Utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej w przypadku zamocowanych uzupełnień, nie ma znaczenia, czy jest to proteza akrylowa, czy korony zębowe, jest niezwykle ważna. Jej zaniedbanie może doprowadzić do utraty implantów albo zębów filarowych. Zęby cały czas są narażone na próchnicę, dlatego ich regularne oraz dokładne czyszczenie pozwala usuwać bakterie. Dużym zagrożeniem zarówno dla zębów, jak i protez jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, które może doprowadzić do zaniku tkanek miękkich oraz rozchwiania filarów i utraty protez.

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!