proteza zębowa

Czym jest resekcja korzenia zęba, na czym polega?

1 grudnia, 2024 Stomatologia

U dentysty poza zwykłą profilaktyczną kontrolą możemy poddać się leczeniu chirurgicznemu. Takim zabiegiem jest właśnie resekcja korzenia zęba, inaczej nazywa resekcją wierzchołka korzenia. Wykonywana jest w przypadkach, gdy mierzymy się z częstymi i bolesnymi infekcjami. Oto najważniejsze informacje o resekcji korzenia i kiedy się nią wykonuje!

Co to jest resekcja korzenia zęba?

Nazwa tego zabiegu brzmi poważnie, ale profesjonalny gabinet stomatologiczny jest w stanie bezproblemowo przeprowadzić tego rodzaju leczenie. Jest to zaawansowany zabieg stosowany w leczeniu pacjentów cierpiących na poważne stany zapalny wokół korzenia zęba. W trakcie zabiegu usuwa się zakażony fragment korzenia zęba oraz otaczającą go zainfekowaną tkankę. Mówiąc ściślej, usuwa się sam wierzchołek korzenia, w przypadku występowania stanów zapalnych. Zabieg ten może być konieczny w przypadku powikłań występujących po leczeniu kanałowym. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest więc przytomny, ale dzięki odpowiedniemu podaniu leku nic nie czuje.

Kiedy wykonuje się resekcję korzenia?

Należy pamiętać, że w przypadku prawidłowego dbania o uzębienie, ważną rzeczą jest profilaktyka. Zaleca się przynajmniej raz na pół roku kontrolną wizytę u lekarza stomatologa. Jeżeli jednak zaczynają dotykać nas poważne dolegliwości bólowe np. w reakcji na temperaturę, powinniśmy się jak najszybciej wybrać do dentysty. Zaniedbanie takich sygnałów może pogorszyć sytuacje i w efekcie konieczne będzie leczenie kanałowe. Resekcja korzenia zęba przeprowadza się w sytuacji, gdy zawodzi leczenie kanałowe, lub gdy dochodzi do powikłań, co zdarza się rzadko. Może też zaistnieć konieczność resekcji zęba w sytuacji, gdy końcowej części kanału doszło do złamania i utknięcia narzędzia endodontycznego. Wskazaniem do takiego zabiegu bywa też ciągłe nawracanie bolesnych infekcji przy korzeniu zęba, gdy dojdzie do złamania korzenia, lub gdy przy zębie wytworzy się torbiel. Jest to też konieczność, jeżeli z przyczyn nietypowej budowy zęba, nie można przeprowadzić tradycyjnego leczenia kanałowego.

Jak wygląda resekcja korzenia zęba?

Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego pozwalają na właściwie bezbolesne przeprowadzanie nawet skomplikowanych zabiegów. Podobnie wygląda sytuacja przy resekcji korzenia zęba. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Gdy lek zadziała, lekarz wykonuje niewielkie cięcie w dziąśle. Następnie usuwa się zainfekowany wierzchołek korzenia wraz z zakażoną tkanką. Potem kanał korzeniowy jest zamykany od strony wierzchołka, co ma ochronić ząb przed ponowną infekcją. Na koniec lekarz zaszywa ranę. Choć całość brzmi dosyć poważnie, to profesjonalny gabinet stomatologiczny powinien poradzić sobie z całym zabiegiem. Okres rekonwalescencji po leczeniu może trwać nawet kilka tygodni. Po resekcji korzenia zęba możemy zaobserwować opuchliznę i dolegliwości bólowe, niewielkie krwawienie. Są to normalne, przejściowe powikłania. Koniecznie stosuj się do zaleceń lekarza, by proces gojenia przebiegł prawidłowo i bez poważniejszych dolegliwości.

Stomatologia to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina medycyny i coraz nowsze techniki leczenia pozwalają pacjentom na przechodzenie przez nawet zaawansowane zabiegi w pełnym komforcie i bezboleśnie. Pamiętaj o systematycznych kontrolach, nie czekaj i umów wizytę!

x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!