Protetyka niesie różnego rodzaju rozwiązania dla osób z niepełnym uzębieniem lub pragnących poprawić wizualnie jego wygląd, np. kolor lub kształt. Braki zębowe sprawiają, że nasz uśmiech wygląda mało estetycznie, a ponadto wpływają również na stan pozostałych zębów. Uzupełnienia protetyczne przywracają prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia, poprawiają wymowę oraz sprawiają, że Pacjent może ponownie szeroko się uśmiechać. Jak zatem wygląda przebieg leczenia protetycznego i czym zajmuje się protetyka?

Nasza Klinika oferuje nowoczesne rozwiązania, które prawie niczym nie różnią się od naturalnego uzębienia. Poza uzupełnianiem brakujących zębów, za pomocą różnych rozwiązań mających na celu protezowanie czy też kosmetykę można dziś odbudować złamane bądź zniszczone korony zębów, zmienić ich kształt i wielkość, oraz dokonać korekty trwałych przebarwień.

Czym zajmuje się protetyka?

W gabinecie protetyka zjawiają się Pacjenci z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną podjęcia tego typu leczenia są braki w uzębieniu. Coraz częściej odwiedzają nas również Pacjenci, którzy poprzez uzupełnienia protetyczne, takie jak licówki, pragną nadać swojemu uzębieniu estetyczny kształt i kolor. Pamiętajmy, że leczenie protetyczne można rozpocząć jedynie na zdrowych zębach, wyleczonych z próchnicy i wszelkich stanów zapalnych.

Dobór metody uzupełnienia protetycznego nie jest wcale prosty. Aby najkorzystniej wybrać rozwiązanie protetyczne należy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników. Lekarz stomatolog podczas wizyty konsultacyjnej określa warunki panujące w jamie ustnej Pacjenta biorąc pod uwagę przede wszystkim ilość brakujących zębów, jakość zębów pozostałych, stan podłoża kostnego, dziąseł, błony śluzowej, wieku Pacjenta, a także preferencji oraz możliwości finansowych. Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, a efekt satysfakcjonował Pacjenta nasi specjaliści współpracują ze sobą, co oznacza, że leczenie protetyczne często łączone jest z leczeniem chirurgicznym, endodontycznym, ortodontycznym czy też periodontologicznym.

Rodzaje protez zębowych

Nasza Klinika oferuje szereg rozwiązań protetycznych, zarówno ruchomych jak i stałych. Do uzupełnienia brakujących twardych tkanek zęba możemy zastosować m.in.:

  • Wkłady, nakłady porcelanowe (inlay, onlay, overlay) – jest to uzupełnienie brakujących tkanek zęba w przypadku dużych ubytków w zębach bocznych. Za pomocą wkładów porcelanowych lub kompozytowych odtwarzamy utracone twarde tkanki zęba, nie szlifując go, a jedynie nadając ubytkowi odpowiedni kształt. Praca wykonywana jest na dwóch wizytach. Pierwsza to pobranie wycisków ubytku a następnie przygotowanie wkładu w pracowni protetycznej. Na drugiej wizycie jest on przymierzany a następnie przyklejany do ubytku w naszym Gabinecie. Wkłady porcelanowe oraz kompozytowe w znaczący sposób wzmacniają tkanki zęba – około 70% i dzięki temu żywotność zęba przedłuża się nawet do 10 lat. W porównaniu z konwencjonalnymi wypełnieniami światłoutwardzalnymi wkłady cechują się dużą dokładnością wykonania, możliwe jest ponadto odtworzenie utraconych punktów stycznych oraz przywrócenie anatomicznego kształtu zęba. Ze względu na zasięg preparacji wkłady możemy podzielić na dwa rodzaje: inlay – kiedy odtwarzamy powierzchnię żującą zęba oraz onlay i overlay – kiedy zasięg utraconych tkanek zęba jest bardzo duży np. w zębach bocznych po leczeniu kanałowym. Dzięki wkładom zachowujemy pozostałe, zdrowe części tkanek zęba bez konieczności ich szlifowania.
  • Korony porcelanowe na metalu – najbardziej popularne rozwiązanie ze względu na cenę, ale też dobrą wytrzymałość. Jest to trwałe uzupełnienie protetyczne osadzone na odpowiednio oszlifowanych zębach – zarówno żywych jak i martwych. Najczęściej stosujemy je, gdy ząb jest mocno zniszczony, a odbudowa ich materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna i możliwa. Jednak dla niektórych Pacjentów tego typu uzupełnienie nie jest całkowicie satysfakcjonujące pod względem estetycznym, ponieważ metalowa konstrukcja pod wpływem światła zmienia odcień zęba (delikatny prześwit metalu w okolicy dziąsła).
  • Korony cyrkonowe – wykonywane są z tlenku cyrkonu (bez użycia metalu) a przeznaczone zarówno do odcinka przedniego, jak i bocznego, ponieważ dają dużo bardziej naturalny efekt niż korony porcelanowe na metalu. Porcelana napalana jest na cyrkonową czapeczkę w kolorze dobranym do barwy zębów Pacjenta. Brak podbudowy metalowej w koronie eliminuje efekt delikatnego podbarwienia brzegu dziąsła przyległego do korony a światło padające na ząb załamuje się podobnie jak na naturalnym zębie. Korony cyrkonowe sprawdzają się w przypadku zębów przebarwionych, zniszczonych, nadmiernie obciążonych zgryzowo. Również zęby zrotowane, cofnięte czy wychylone poddawane są oszlifowaniu korygującemu i po wykonaniu koron lub mostów cyrkonowych poprawiają w znaczący sposób uśmiech nawet najbardziej wymagających Pacjentów, ceniących nad wyraz piękno i zdrowie swoich zębów.
  • Licówki porcelanowe – są najlepszym a zarazem najbardziej trwałym uzupełnieniem protetycznym łączącym minimalną inwazyjność z maksymalnym efektem kosmetycznym. Przed wykonaniem licówek lekarz stomatolog zapoznaje się z oczekiwaniami Pacjenta w kwestii kształtu, koloru czy wielkości zębów. Jest to najlepszy sposób na odmłodzenie ciemniejących, ścierających się i popękanych zębów. Dzięki licówkom można również zlikwidować diastemę – czyli charakterystyczną szparę pomiędzy zębami przednimi (najczęściej pomiędzy siekaczami górnymi). Są one ponadto najmniej inwazyjną metodą rekonstrukcji zębów przednich.Często przed rozpoczęciem pracy wykonujemy na modelach gipsowych projekt ostatecznej pracy tzw. wax-up a w następnym etapie następuje przymierzenie zaplanowanej pracy na zębach Pacjenta (tzw. mock-up) i jej ewentualna korekta (długość, kształt czy wychylenie zębów). Po tej wizycie lekarz stomatolog minimalnie szlifuje powierzchnię wargową lub policzkową (zewnętrzną) zęba w obrębie szkliwa – ok. 0,5 mm. Kolejny etap to wykonanie pracy z porcelany przez technika a następnie idealne dopasowanie i zacementowanie cienkiej nakładki do powierzchni zęba przy pomocy specjalnie dobranych pod względem kolorystycznym cementów kompozytowych. W okresie oczekiwania na końcową pracę na zęby nakładane są tymczasowe uzupełnienia umożliwiające normalne funkcjonowanie. Licówki porcelanowe są bardzo trwałe, nie zmieniają kształtu i barwy przez wiele lat.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe (lane, złote, tytanowe) wykorzystywane przede wszystkim do wzmacniania zębów po leczeniu endodontycznym (kanałowym), które stają się bardziej podatne na pęknięcia i ukruszenia. Aby zatem wzmocnić martwy ząb lekarz stomatolog zakłada wkład z wybranego materiału, a następnie odbudowuje koronę zęba porcelaną lub cyrkonem.

W przypadku rozległych braków zębowych, kiedy niemożliwe jest wykonanie uzupełnienia stałego (mosty porcelanowe, cyrkonowe czy implanty) możemy zastosować uzupełnienia ruchome takie jak np.:

  • Protezy akrylowe – jest to popularne uzupełnienie protetyczne w sytuacjach częściowego lub całkowitego bezzębia szczęki lub żuchwy, gdzie zarówno płyta, jak i zęby wykonane są z akrylu. Niestety nie jest ona najbardziej korzystna dla błony śluzowej i wyrostka zębodołowego, ponieważ siły wywierane przez żucie pokarmów przenoszone są za pomocą płyty protezy na cały wyrostek zębodołowy i jego błonę śluzową powodując często dolegliwości bólowe oraz stopniowy zanik kości wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy.
  • Protezy szkieletowe – uzupełniają częściowe braki w uzębieniu, są bardzo trwałe. Podstawą tego typu protezy jest metalowa konstrukcja odlana w całości, idealnie dopasowana do kształtu jamy ustnej Pacjenta. Metalowy szkielet jest dodatkowo uzupełniany o metalowe wypustki, oparte miedzy innymi na powierzchniach żujących zębów. Protezy szkieletowe nie osiadają, ponieważ cała siła żucia pokarmów przenoszona jest na pozostałe zęby filarowe a nie na dziąsła i kość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy, co może powodować dyskomfort i ból. Pacjenci, którzy decydują się na takie rozwiązanie nie muszą decydować się na szlifowanie zębów. Dzięki tym wszystkim zaletom protezy szkieletowe należą do jednych z najczęściej stosowanych rozwiązań w leczeniu protetycznym.
  • Protezy combo – jest to proteza szkieletowa połączona z protezą nylonową. Część jej elementów metalowych utrzymujących protezę na podłożu zastąpiona zostaje materiałem nylonowym – bioplast. Tylko w miejscach mniej widocznych na zębach oraz na podniebieniu znajduje się metal. Proteza ta posiada jednak wszystkie zalety protezy szkieletowej jak i dużą estetykę protezy nylonowej.
  • Protezy acetalowe, które są jednym z nowszych rozwiązań w protetyce stomatologicznej. Są one znacznie bardziej elastyczne od tradycyjnych protez, przez co dają Pacjentowi większy komfort użytkowania. Poza tym bardzo dobrze utrzymują się w jamie ustnej, nie mają metalowych klamer, czyli widocznych elementów obniżających estetykę protezy.

Do uzupełnienia pojedynczego zęba czy rozległych braków zębowych, oraz w sytuacji braków skrzydłowych, aby uniknąć noszenia wyjmowanych protez polecamy najbardziej naszym Pacjentom jedno z poniższych rozwiązań:

  • Mosty porcelanowe – zbudowane z koron protetycznych osadzonych na przygotowanych wcześniej zębach naturalnych lub też implantach, połączonych z przęsłami (sztucznymi zębami) zastępującymi braki w naturalnym uzębieniu. Za pomocą mostów porcelanowych lub cyrkonowych możemy odbudować nie tylko pojedyncze, ale także większe braki międzyzębowe, pod warunkiem, że taką lukę ograniczają przynajmniej dwa zęby filarowe Pacjenta. Są to bardzo komfortowe dla Pacjenta uzupełnienia a ich trwałość (zależna o rodzaju materiału z jakiego są wykonane) wynosi od kilku do kilkunastu lat. Ponadto mosty porcelanowe czy cyrkonowe zachowują swój kształt i kolor przez wiele lat.
  • Implanty – jest to najlepsze uzupełnienie protetyczne w przypadku braku pojedynczego zęba. W odcinku przednim uzębienia najczęściej proponujemy koronę cyrkonową na implancie osadzoną na łączniku cyrkonowym, natomiast w odcinku bocznym stosujemy łączniki tytanowe oraz korony cyrkonowe i porcelanowe na metalu. Polecamy również to rozwiązanie w sytuacji całkowitego bezzębia szczęki lub żuchwy. Implanty stabilizują noszone protezy zapewniając nieporównywalnie lepszą jakość życia (więcej informacji w zakładce Implantologia).

Ponadto w naszej Klinice wykonujemy coraz bardziej popularne szyny relaksacyjne. Jest to specjalnie zaprojektowana, przezroczysta szyna przeznaczona dla Pacjentów z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym. Ma ona zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze, przede wszystkim u osób ze zgryzem zaciskowym oraz u bruksistów. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk oraz różnego rodzaju bólu głowy, ale też dzięki szynom następuje poprawienie jakości snu oraz większe rozluźnienie mięśni.

Przebieg leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne zajmie więcej niż jedną wizytę u stomatologa. Przy pierwszym spotkaniu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem. Następnie wykonuje diagnostyczne badanie kliniczne w celu oceny stanu jamy ustnej. Dodatkowo lekarz może wykonać u Pacjenta niezbędne do pełnej diagnostyki zdjęcia RTG, pantomogram lub tomografię komputerową. Na podstawie przeprowadzonych badań planowana jest metoda, przebieg oraz przybliżony czas trwania leczenia. Każdy nasz Pacjent jest szczegółowo informowany o wskazaniach i przeciwwskazaniach do zabiegu, a także udzielamy mu wskazówek, jak prawidłowo dbać o jamę ustną po zakończeniu leczenia.

Jeżeli chcielibyście Państwo poznać więcej szczegółów dotyczących możliwości uzupełnienia brakujących zębów czy poprawy ich kształtu, koloru, położenia – to już dziś zapraszamy do naszego Centrum Stomatologii Estetycznej Rewadent. Nasi specjaliści we współpracy z profesjonalnym laboratorium protetycznym oraz doświadczonymi technikami dentystycznymi wykonają dla Państwa prace protetyczne najwyższej jakości, które będę służyć Państwu przez wiele lat.

Cennik:
Korona porcelanowa na metalu
od 1990 zł
Korona porcelanowa na cerkonie
od 2600 zł
Proteza szkieletowa
od 2750 zł
Protez akrylowa
od 1600 zł

Leczenie protetyczne rozpoczynamy kiedy pojawiają się mniej lub bardziej rozległe braki zębowe i wtedy najlepiej zrekonstruować je z zastosowaniem odbudów protetycznych na implantach. Jeżeli natomiast jest to niemożliwe wówczas stosujemy różnego rodzaju protezy lub mosty porcelanowe, które skutecznie odbudowują utracone uzębienie. Uzupełnienia te wykonywane są z najlepszych materiałów przez najlepsze laboratoria protetyczne na Śląsku.

Zabiegi dostępne w placówkach:
Skontaktuj się
x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!