Ortodoncja to dziś bardzo popularna dziedzina stomatologii. Zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Dzięki leczeniu ortodontycznemu zyskujemy nie tylko estetyczny, piękny uśmiech, ale także poprawę wymowy, zapobiegamy bruksizmowi, chorobom dziąseł, a nawet przywracamy prawidłowy kształt twarzy. Nic dziwnego, że tak wielu naszych Pacjentów decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda aparat na zęby oraz kiedy i jak się go zakłada.
Dzięki skutecznemu leczeniu ortodontycznemu przeprowadzonemu przez naszego lekarza ortodontę zyskujemy wiele, ale przede wszystkim:
- poprawę dykcji
- zdrowe i piękne zęby
- zmniejszone ryzyko rozwoju próchnicy
- opóźnienie procesu starzenia się twarzy
- zmniejszenie skłonności do odkładania kamienia nazębnego
- poprawę jakości żucia a co z tym się wiąże – poprawę pracy układu pokarmowego
- zdecydowaną ulgę u Pacjentów borykających się z nawracającymi bólami głowy wywołanymi dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego
- swobodny, pełny uśmiech i młodszy, atrakcyjny wygląd.
Spośród bogatej oferty stałych i ruchomych aparatów zębowych dobieramy dla Państwa te najbardziej odpowiadające potrzebom oraz zapewniające osiągnięcie zamierzonego efektu zgodnego z przygotowanym wcześniej planem leczenia.
Jak wygląda aparat na zęby?
Ortodoncja oferuje różnego rodzaju aparaty na zęby. Ortodonta w doborze odpowiedniego aparatu kieruje się kryterium wiekowym i stopniem zaawansowania wady zgryzu Pacjenta. Wyróżniamy aparaty ruchome i stałe. Te pierwsze zazwyczaj stosowane są w ortodoncji dziecięcej. Jak sama nazwa wskazuje, są wyjmowane. Materiał, z jakiego są wykonane, to płytka akrylowa oraz stal nierdzewna. Zęby prostowane są dzięki specjalnym elementom, będącym źródłem działającej na nie siły (śruby, sprężyny).
Rodzaje aparatów ortodontycznych stosowanych w Centrum Stomatologii Estetycznej Rewadent:
Aparaty ruchome
Są to aparaty wkładane i wyjmowane z ust przez Pacjenta.
W zależności od stwierdzonej wady zgryzu stosuje się różne modyfikacje aparatów ruchomych.
Jakie elementy zawiera ten rodzaj aparatu ?
- płytkę akrylową w kolorze wybranym przez Pacjenta
- elementy wykonane z drucików utrzymujące aparat (w zależności od rodzaju)
- elementy będące źródłem siły działającej na zęby np. śruby, sprężyny
Najwłaściwszym momentem zastosowania aparatu ruchomego jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Skuteczność oraz czas leczenia uzależnione są od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz przede wszystkim współpracy Pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu, a z tym, co wiemy z doświadczenia jest najtrudniej. Stąd bardzo istotną rolę ogrywają tutaj rodzice lub opiekunowie, którzy mogą swoim zaangażowaniem i podejściem pomóc lekarzowi prowadzącemu w osiągnięciu jak najlepszych rezultatów.
Aparaty stałe
Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju elementów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów stałych.
Elementy te tzw. zaczepy stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie właściwych planowanych efektów leczenia ortodontycznego. Leczenie aparatami stałymi można przeprowadzać niezależnie od wieku Pacjenta.
Biorąc pod uwagę potrzeby lecznicze, jak również estetyczne pacjenta w swojej ofercie mamy różne rodzaje zamków ortodontycznych:
- Metalowe – precyzyjne, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych ligatur (gumek) utrzymujących łuk, oraz zastosowanie zamków o wyjątkowo małych rozmiarach. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, są najtańsze w porównaniu do pozostałych rodzajów zamków, wyróżnia je także duża wytrzymałość mechaniczna.
- Estetyczne – ceramiczne (w kolorze zęba) lub z czystego monokrystalicznego szafiru (jedyne całkowicie przezroczyste zamki). Jak sama ich kwalifikacja wskazuje są to zamki wyróżniające się estetyką, mniej widoczne, jednakże ze względu na rodzaj tworzywa, z którego są wykonane, mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną.
- Zamki samoligaturujące – jeden z najnowocześniejszych systemów ortodontycznych. Zaletą zastosowania tego rozwiązania jest m.in. wyraźne skrócenie czasu trwania zarówno poszczególnych wizyt, jak i całego leczenia. Unikalna budowa zamków zapewnia zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć dla Pacjenta oraz sprzyja utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej. Zamki samoligaturujące również występują w wersji metalowej i estetycznej.
- Zupełnie nowe możliwości w ortodoncji XXI wieku otwiera zastosowanie mikroimplantów ortodontycznych. Mikroimplanty ortodontyczne to miniaturowych rozmiarów śruby ortodontyczne, które umieszcza się w kościach szczęk, podobnie jak konwencjonalne implanty. Zadaniem mikrośrub jest przeciwdziałanie siłom stosowanym przez lekarza ortodontę do różnorodnych przesunięć zębów.
Zalety zabiegu mikroimplantacji
Zabieg wprowadzania mikroimplantów jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesny a mikroimplanty są niewidoczne dla otoczenia. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na skrócenie czasu leczenia, skrócenie czasu noszenia pełnego aparatu ortodontycznego i umożliwia wykonanie drobnych korekt bez konieczności zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby.
Jak się zakłada aparat na zęby i jak przebiega leczenie ortodontyczne? – oto etapy:
1. Etap – konsultacja ortodontyczna
Jako wstęp do przygotowania właściwego planu leczenia, indywidualnego dla każdego Pacjenta, niezbędne jest przeprowadzenie z Pacjentem dokładnego wywiadu. Dzięki informacjom zebranym w wywiadzie oraz dzięki badaniu zgryzu i czynności mięśni lekarz ortodonta zapoznaje się z problemem, z którym zgłasza się nasz Pacjent oraz z jego oczekiwaniami.
2. Etap – diagnostyka
Kolejnym krokiem w leczeniu ortodontycznym jest pobranie od Pacjenta wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia oraz wykonanie zdjęć rentgenowskich: cefalometrycznego i pantomograficznego w celu przeprowadzenia pełnej analizy zgryzowej.
Dzięki zebranej dokumentacji możliwe jest rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości zgryzu oraz dobranie metody leczenia pozwalającej na osiągnięcie zgryzu najbliższego normie uwzględniając przy tym oczekiwania naszego Pacjenta.
Po zaakceptowaniu przez Pacjenta zaproponowanej dla niego metody leczenia możemy przystąpić do właściwego leczenia.
3. Etap – rozpoczęcie właściwego leczenia ortodontycznego
W zależności od zaplanowanego leczenia, na tym etapie Pacjent zostaje zaopatrzony w aparat stały lub ruchomy. Ponieważ bardzo istotną rzeczą jest, aby zakładać aparat na zęby zdrowe i czyste, przed wdrożeniem leczenia Pacjent musi mieć zęby wyleczone z próchnicy, oczyszczone z osadów, kamienia nazębnego a dziąsła bez oznak stanu zapalnego.
W naszej Klinice staramy się zadbać o to, aby Pacjent po zaopatrzeniu go w aparat miał świadomość jak ważna będzie teraz jego rola w utrzymaniu higieny jamy ustnej na najwyższym poziomie.
W tym celu lekarz prowadzący oraz higienistka stomatologiczna przeprowadzają instruktaż higieny jamy ustnej z użyciem modeli oraz potrzebnych akcesoriów a także przekazują pacjentowi niezbędne zalecenia dietetyczne.
Okres leczenia aparatem stałym wynosi od 16 do 36 miesięcy, natomiast aparatem ruchomym od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od wady zgryzu.
4. Etap – wizyty kontrolne
Bardzo istotną sprawą jest to, aby Pacjent regularnie zgłaszał się na wizyty kontrolne, podczas których sprawdzamy przebieg leczenia oraz aktywujemy aparat.
Na wizytę kontrolną – w przypadku leczenia aparatem ruchomym Pacjent powinien się zgłaszać co 2-4 miesiące, natomiast w przypadku leczenia aparatem stałym – co 4-5 tygodni.
Wizyty kontrolne są bezbolesne i trwają od 15 – 45 minut.
Podczas wizyty, w zależności od zastosowanej metody leczenia, lekarz stosuje różne elementy dodatkowe, które mają na celu zwiększyć efektywność i przyspieszyć proces leczenia ortodontycznego.
O przebiegu każdej kolejnej wizyty Pacjent jest na bieżąco informowany przez lekarza prowadzącego lub asystentkę stomatologiczną.
5. Etap – faza retencji
Ostatnim etapem aktywnego leczenia ortodontycznego, nie mniej jednak najistotniejszym jest faza retencji, czyli faza stabilizacji osiągniętego rezultatu oraz zapobiegnięcie nawrotowi wady.
Podczas ostatniej wizyty leczenia aktywnego aparat stały zostaje zdjęty, zęby są oczyszczane i polerowane w celu usunięcia pozostałości kleju ortodontycznego.
Następnie zaopatrujemy naszego pacjenta w dwa retainery: stały tzn. metalowy drucik przyklejany od wewnątrz na zębach oraz retainer ruchomy: polietylenową płytkę retencyjną (przeźroczysta nakładka na zęby) po to, aby umożliwić Pacjentowi podtrzymanie osiągniętego efektu leczenia ortodontycznego.
Na tym etapie wizyty kontrolne odbywają się raz na 6 miesięcy.
Systematyczność i zastosowanie się Pacjenta do zaleceń lekarza prowadzącego dotyczących użytkowania retainerów pozwoli przez długie lata cieszyć pięknymi, prostymi zębami, bez ryzyka nawrotu wady zgryzu.
Kiedy najlepiej założyć aparat ortodontyczny – profilaktyka ortodontyczna
Najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest okres wzrostu i rozwoju dziecka. Leczenie przebiega wtedy szybciej niż u dorosłych, ponadto pozwala na uniknięcie ekstrakcji zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobieganie powikłaniom wad zgryzu.
Profilaktyka ta polega na uwzględnianiu już na etapie wychowania dziecka czynników wpływających korzystnie lub niekorzystnie na rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych.
Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów już w ciągu pierwszych lat życia dziecka należą:
- używanie nieprawidłowych smoczków,
- oddychanie przez usta,
- ssanie kciuka czy wargi,
- przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami i przede wszystkim próchnicą. Utrata zębów mlecznych przed okresem ich prawidłowej wymiany prowadzi do zahamowania wzrostu szczęk i spowodowanego brakiem wystarczającej ilości miejsca nieprawidłowego ustawienia zębów stałych.
Zapobieganiem powstawaniu wad zgryzu należy zająć się od pierwszych dni życia dziecka. Warto zwrócić uwagę na:
- sposób i czas karmienia dziecka (piersią czy butelką),
- stosowanie odpowiednich smoczków uspokajających,
- wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką,
- przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów.
Ze względu na znaczenie próchnicy w powstawaniu wad zgryzu szczególnej wagi nabiera dbałość o zęby mleczne od pojawienia się ich w jamie ustnej do samoistnej utraty. I tutaj ogromną rolę odgrywa nasze uświadomienie rodzicom lub opiekunom, jak powinni dbać o zęby swoich pociech.
Niezwykle ważnym zadaniem, choć wymagającym sporej cierpliwości od rodziców jest także niedopuszczenie do powstania złych nawyków u dzieci i odzwyczajanie ich od ssania kciuka, warg, czy gryzienia ołówków, długopisów lub innych rzeczy.