Logopedia zajmuje się kształtowaniem poprawnej wymowy. Bada przyczyny zaburzeń mowy i komunikacji. Logopeda nie tylko diagnozuje i leczy wady wymowy, pomaga także w sytuacji, gdy mowa się nie rozwija. Na wizytę u logopedy zgłaszanie są pacjenci w różnym wieku – od niemowląt, po osoby dorosłe, np. te, które w wyniku urazu lub choroby stracili zdolność mowy.

Czym zajmuje się logopeda?

Logopeda prowadzi diagnozę i na jej podstawie, po rozpoznaniu przyczyn zaburzeń, ustala właściwą terapię.

Diagnoza neurologopedyczna

Logopeda, a dokładnie neurologopeda, pomoże ustalić wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu mowy u dzieci i dorosłych. Diagnozujemy m.in. przyczyny trudności ze ssaniem, połykaniem, gryzieniem, żuciem, wady wymowy, zaburzenia rozwoju mowy, zaburzenia mięśniowe, problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Podczas spotkania diagnostycznego przeprowadzamy wywiad, oceniamy budowę anatomiczną, wędzidełko podjęzykowe i wargowe, wzorzec połykania, pozycję spoczynkową języka, a także sposób oddychania, głos, wymowę, umiejętność budowania wypowiedzi itd.

Terapia neurologopedyczna

Po ustaleniu diagnozy, neurologopeda indywidualnie dobiera odpowiednie techniki i ćwiczenia, by skorygować zaburzoną funkcję, usunąć wadę wymowy, wspomagać rozwój mowy, wspomóc leczenie stomatologiczne i ortodontyczne. Wykorzystujemy szeroki wachlarz indywidualnie dobranych metod i technik, jakie oferuje logopedia, m.in. terapię miofunkcjonalną, terapię pozycji oralnej, terapię sensomotoryczną, manipulacje ustno-twarzowe, reedukacje połykania i oddychania, masaż logopedyczny, ćwiczenia czynne (narządów artykulacyjnych, fonacyjne, oddechowe), ćwiczenia emisji głosu i dykcji, leczenie wady wymowy i opóźnionego rozwoju mowy.

Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania®

Prowadzimy wczesną naukę czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Opiera się ona na najnowszych badaniach neuropsychologicznych, a także na wieloletniej praktyce terapeutycznej prof. Jagody Cieszyńskiej. Nazwa metody odnosi się wprost do organizacji funkcji językowych mózgu.
Wykorzystuje zarówno mechanizmy symultaniczne, czyli globalne, całościowe, którymi zajmuje się prawa półkula, jak i sekwencyjne, linearne, za które odpowiada półkula lewa.

Logopedia – dla kogo leczenie u logopedy?

Jeśli jesteś rodzicem, logopedę warto odwiedzić, gdy:

  • planujecie rozpoczęcie leczenia ortodontycznego Twojego dziecka,
  • mowa Twojego dziecka wyraźnie różni się od mowy jego rówieśników,
  • Twoje dziecko porozumiewa się tylko mimiką i gestami, nie podejmuje prób mówienia,
  • Twoje dziecko porozumiewa się jedynie pojedynczymi dźwiękami,
  • Twoje dziecko słabo reaguje na dźwięki, zadawane pytania, polecenia,
  • Twoje dziecko oddycha przez usta (wargi są stale rozchylone),
  • język Twojego dziecka jest widoczny między zębami,
  • Twoje dziecko ma wadę zgryzu,
  • Twoje dziecko nie potrafi dmuchać,
  • Twoje dziecko nie potrafi m.in. unosić języka, cmokać, nadymać policzków,
  • Twoje dziecko ma trudności z połykaniem, żuciem, gryzieniem,
  • Twoje dziecko nadmiernie się ślini,
  • Twoje dziecko mówi niewyraźnie, zamienia, zniekształca lub opuszcza głoski,
  • Twoje dziecko nie rozróżnia dźwięków, głosek podobnych brzmieniowo,
  • Twoje dziecko operuje małym zasobem słownictwa, formy gramatyczne wypowiedzi są nieprawidłowe,
  • Twoje dziecko ma trudności z kontynuowaniem rozmowy, wydaje się niezainteresowane tym, co ma do powiedzenia rozmówca lub nie buduje zdań złożonych.

Logopeda pomoże rodzicom ustalić, czy niepokojące objawy są naturalnym etapem rozwoju mowy, czy są to już nieprawidłowości wymagające pomocy terapeuty. Zachęcam do badań profilaktycznych, zapobiegających utrwaleniu ewentualnych zaburzeń.

Jeśli masz wątpliwości co do jakości swojej mowy, przyjdź do logopedy, gdy:

  • planujesz leczenie ortodontyczne,
  • Twoja mowa jest mało zrozumiała dla innych (mówisz zbyt szybko, niewyraźnie, z tzw. szczękościskiem),
  • masz wadę wymowy,
  • odczuwasz napięcie lub ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zgrzytasz zębami,
  • masz wadę zgryzu,
  • Twój głos jest cichy, matowy, zbyt wysoki lub chrapliwy,
  • często cierpisz z powodu „zmęczenia głosu”, chrypki,
  • Twoje wypowiedzi nie są melodyjne, nie budzą zainteresowania słuchaczy,
  • chcesz nauczyć się prawidłowego sposobu oddychania, poprawić swoją dykcję, polubić swój głos,
  • chcesz poznać sztukę skutecznej prezentacji i zasady etykiety językowej.

Zapraszamy dzieci, których tempo rozwoju jest wolniejsze, z obciążonym wywiadem okołoporodowym, niemówiące. Zachęcamy do wizyt profilaktycznych. Dla starszych dzieci i młodzieży proponujemy terapię mającą na celu usunięcie wady wymowy, zajęcia wzbogacające słownictwo, rozwijające umiejętność budowania wypowiedzi oraz uczestniczenia w dialogu. Logopedia daje narzędzia także do leczenia osób dorosłych. Pracujemy z wszelkimi problemami z porozumiewaniem się i wadami wymowy.

Ponadto młodzieży i dorosłym oferujemy ambitny trening pięknego wysławiania się, a także zapoznanie z technikami oddychania. Udzielamy pomocy osobom pracującym głosem, które prowadzą prezentacje i wystąpienia. Wszystkim, którzy pragną się dowiedzieć jak mówić, żeby nas słuchano, doskonalić umiejętności z zakresu emisji głosu i prawidłowej dykcji.

Logopedia daje możliwość usuwania wad wymowy i pomoże Ci opanować prawidłową, estetyczną technikę mówienia. Poznasz mechanizm prawidłowego połykania i oddychania. Nauczysz się uważniej słuchać i sprawiać żeby inni z przyjemnością Cię słuchali. Dowiedz się jak regulować wysokość i natężenie głosu bez jego obciążania. Poprawiając dykcję i opanowując zasady głosowej interpretacji tekstu, nauczysz się korzystać w pełni z możliwości swojego głosu.

Zabiegi przeprowadza:
Cennik:
Diagnoza neurologopedyczna, 60 min
170 zł

Diagnoza neurologopedyczna pomoże ustalić wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu mowy u dzieci i dorosłych. Diagnozujemy m.in. przyczyny trudności ze ssaniem, połykaniem, gryzieniem, żuciem, wady wymowy, zaburzenia rozwoju mowy, zaburzenia mięśniowe, problemy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Podczas spotkania diagnostycznego przeprowadzamy wywiad, oceniamy budowę anatomiczną, wędzidełko podjęzykowe i wargowe, wzorzec połykania, pozycję spoczynkową języka, a także sposób oddychania, głos, wymowę, umiejętność budowania wypowiedzi itd.

Cennik:
Terapia neurologopedyczna, 30-50 min
90 - 150 zł
Pisemny plan terapii
130 zł
Krótka konsultacja w przebiegu terapii, 30 min
90 zł

Po ustaleniu diagnozy, neurologopeda indywidualnie dobiera odpowiednie techniki i ćwiczenia, by skorygować zaburzoną funkcję, usunąć wadę wymowy, wspomagać rozwój mowy, wspomóc leczenie stomatologiczne i ortodontyczne. Oferujemy szeroki wachlarz indywidualnie dobranych metod i technik logopedycznych m.in. terapię miofunkcjonalną, terapię pozycji oralnej, terapię sensomotoryczną, manipulacje ustno-twarzowe, reedukacje połykania i oddychania, masaż logopedyczny, ćwiczenia czynne (narządów artykulacyjnych, fonacyjne, oddechowe), ćwiczenia emisji głosu i dykcji, leczenie wady wymowy i opóźnionego rozwoju mowy.

Zabiegi dostępne w placówkach:
Skontaktuj się
x

Umów wizytę

    x

    Brak informacji!