DIAGNOSTYKA FIZJOTERAPEUTYCZNA
Diagnostyka fizjoterapeutyczna jest niezbędna do prawidłowej oceny stanu zdrowia i wyboru sposobu leczenia. Nie skupiamy się tylko na identyfikacji dolegliwości ale szukamy jej przyczyn, często w bardzo odległych miejscach ciała. Dzięki temu mamy możliwość wykrycia zaburzeń i nieprawidłowości o których pacjent może nawet nie wiedzieć i które mogą negatywnie wpływać na cały organizm. Każdy przypadek jest indywidualny i nie istnieje jeden schemat badania, ale globalna diagnostyka jest kluczem do wyboru i podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych.
FIZYKOTERAPIA
Wykorzystując wiele różnych czynników fizykalnych pomagamy w leczeniu każdej dolegliwości. Dzięki zabiegom elektrycznym, naświetlaniom i ultradźwiękom złagodzimy ból, zmniejszymy stany zapalne, poprawimy ukrwienie i odżywienie tkanek, usprawnimy wchłanianie obrzęków i wysięków, wzmocnimy mięśnie osłabione, a rozluźnimy nadmiernie napięte, zmniejszymy przykurcze tkanek miękkich, przyspieszymy proces gojenia i regenerację tkanek. Zabiegi fizykalne są niezbędnym ogniwem kompleksowej rehabilitacji.
KINEZYTERAPIA
Kinezyterapia stanowi niezwykle ważną część procesu usprawniania. Dzięki niej zwiększymy wytrzymałość mięśni, poprawimy ogólną wydolność organizmu, poprawimy ruchomość stawów, skorygujemy nieprawidłowe nawyki ruchowe, w stanach pourazowych i pooperacyjnych oraz pomożemy w odzyskaniu maksymalnej sprawności na poziomie strukturalnym i funkcjonalnym. Naszym celem jest także edukacja w zakresie ergonomii pracy, profilaktyki urazów i kontuzji, utrzymania właściwych nawyków ruchowych oraz zapobiegania objawom zaostrzenia dolegliwości.
MASAŻE KLASYCZNE I LECZNICZE
Masaż to najprzyjemniejszy ze wszystkich zabiegów fizjoterapeutycznych. W zależności od rodzaju i sposobu wykonania może działać: profilaktycznie lub leczniczo, relaksacyjnie lub pobudzająco, rozluźniająco lub wzmacniająco na mięśnie. Odpowiednio wykonany masaż zmniejszy ból z nadmiernie napiętych tkanek, poprawi odżywienie i uelastycznienie skóry, zmniejszy obrzęki i cellulit, a nawet wymodeluje sylwetkę spalając podskórną tkankę tłuszczową. Nieoceniony jest również wpływ masażu na naszą psychikę gdy żyjemy w stresie i szukamy odprężenia po pracy umysłowej lub wysiłku fizycznym.
DIAGNOZA NEUROLOGOPEDYCZNA
Diagnoza neurologopedyczna pomoże ustalić wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu mowy u dzieci i dorosłych. Diagnozujemy m.in. przyczyny trudności ze ssaniem, połykaniem, gryzieniem, żuciem, wady wymowy, zaburzenia rozwoju mowy, zaburzenia mięśniowe, problemy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Podczas spotkania diagnostycznego przeprowadzamy wywiad, oceniamy budowę anatomiczną, wędzidełko podjęzykowe i wargowe, wzorzec połykania, pozycję spoczynkową języka, a także sposób oddychania, głos, wymowę, umiejętność budowania wypowiedzi itd.
TERAPIA NEUROLOGOPEDYCZNA
Po ustaleniu diagnozy, neurologopeda indywidualnie dobiera odpowiednie techniki i ćwiczenia, by skorygować zaburzoną funkcję, usunąć wadę wymowy, wspomagać rozwój mowy, wspomóc leczenie stomatologiczne i ortodontyczne. Oferujemy szeroki wachlarz indywidualnie dobranych metod i technik logopedycznych m.in. terapię miofunkcjonalną, terapię pozycji oralnej, terapię sensomotoryczną, manipulacje ustno-twarzowe, reedukacje połykania i oddychania, masaż logopedyczny, ćwiczenia czynne (narządów artykulacyjnych, fonacyjne, oddechowe), ćwiczenia emisji głosu i dykcji, leczenie wady wymowy i opóźnionego rozwoju mowy.
KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA
Pierwsze spotkanie z psychologiem, w trakcie którego pacjent ma możliwość omówić problem, temat. Konsultacja może mieć formę 1-3 spotkań, jest warunkiem zakwalifikowania pacjenta do terapii. Gdy nie ma potrzeby lub gotowości ze strony pacjenta do podjęcia pracy psychoterapeutycznej, konsultacja psychologiczna może mieć charakter wspierający, rozwojowy, edukacyjny. Konsultacje odbywają się także na zlecenie innego specjalisty dla pogłębienia diagnostyki lub ulepszenia efektów leczenia. Dzięki spotkaniom konsultacyjnym psycholog ma możliwość rozeznać obszary problemów, z którymi zmaga się pacjent oraz zaproponować najwłaściwsze metody dalszego postępowania.
PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA DOROSŁYCH / PSYCHOTERAPIA PAR
Psychoterapia jest procesem poprzedzonym spotkaniami konsultacyjnymi. Jej celem jest zmiana pewnych nawyków, przekonań, zrozumienie sposobu przeżywania, poprawa jakości relacji interpersonalnych i inne. Cel określany jest przez pacjenta. Dla uzyskania efektu psychoterapii wykorzystywane są różne techniki psychoterapeutyczne oparte na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniach. Głównym czynnikiem leczącym psychoterapii jest relacja między pacjentem a psychoterapeutą. W naszym gabinecie psychoterapeuta pracuje w nurcie psychoterapii dynamicznej i systemowej wspieranej technikami mającymi swe korzenie w innych nurtach terapeutycznych. Psychoterapia jest procesem długoterminowym, osadzonym w czasie – zazwyczaj kilkudziesięciu sesji odbywających się regularnie w formie stacjonarnej lub w razie potrzeby online.
KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE DZIECI Z RODZICAMI
W ramach spotkań rodzic zostanie poproszony o wyjaśnienie „problemu/objawu”, jaki go niepokoi w funkcjonowaniu swojego dziecka. Problemy, jakie najczęściej zgłaszają rodzice to nieumiejętność radzenia sobie z emocjami własnych dzieci, stres, lęk, czasem fobia związana z różnymi sytuacjami społecznymi w tym lęk przed leczeniem stomatologicznym. Następnie w zależności od wieku dziecka terapeuta porozmawia z małym pacjentem oswajając go z sytuacją (wizytą u psychologa). Zadaniem terapeuty jest poprowadzenie spotkania w taki sposób, aby dziecko poczuło się bezpiecznie, nie oskarżane i nie obwiniane za zgłaszane przez rodzica problemy, ale odczuło troskę i wsparcie jakiego chcemy mu udzielić. Podczas wizyty obecny jest rodzic dziecka a rozmowa przebiega w oparciu o zabawki, przybory piśmiennicze i inne techniki przystosowane odpowiednio do wieku i możliwości dziecka.
SESJE RELAKSACYJNE
Sesje relaksacyjne są poprzedzone konsultacją, w trakcie której psycholog przeprowadzi wywiad z pacjentem dotyczący stanu zdrowia oraz aktualnych dolegliwości. Sesje relaksacyjne są elementem psychoterapii (w zależności od potrzeb pacjenta), mogą także odbywać się bez wyraźnego wskazania, jako element profilaktyki zdrowotnej. Relaksacja prowadzona jest w oparciu o trening autogenny Schulza oraz metodę progresywnej relaksacji Jacobsona. Pacjent zostanie poproszony o zajęcie wygodnej pozycji w fotelu lub szezlongu, w gabinecie będzie panował półmrok. Relaksacja będzie prowadzona przez psychologa, który spokojnym, przyciszonym głosem będzie prowadził pacjenta w stan rozluźnienia i odprężenia, uważności na siebie i sygnały płynące z ciała. Wszystkie stosowane techniki mają na celu wyciszenie i uspokojenie organizmu. Stosowane regularnie obniżają ciśnienie krwi, redukują napięcia, lęki i stres.
RELAKSACYJNY MASAŻ TWARZY / GŁOWY
Relaksacyjny masaż twarzy/głowy – towarzyszyć może sesji relaksacyjnej lub być uzupełnieniem psychoterapii. Zazwyczaj stosuje się go w stanach silnego pobudzenia spowodowanego przeżywanymi w trakcie sesji emocjami. Masaż wykonywany jest przy pomocy delikatnego środka kosmetycznego przy akompaniamencie spokojnej relaksacyjnej muzyki.
DIETETYKA - WIZYTY
- 1 wizyta kontrolna wraz z analizą składu ciała
- 7-dniowa dieta dobrana indywidualnie dla Pacjenta wraz z suplementacją, listą zakupów i przewodnikiem po diecie z listą wymienników, tabelka do pomiarów,
- 3 wizyty kontrolne wraz z analizą składu ciała
- 4-dniowa dieta dobrana indywidualnie dla Pacjenta wraz z suplementacją, listą zakupów i przewodnikiem po diecie z listą wymienników, tabelka do pomiarów
- 6 wizyt kontrolnych wraz z analizą składu ciała
- 21-dniowa dieta dobrana indywidualnie dla Pacjenta wraz z suplementacją, listą zakupów i przewodnikiem po diecie z listą wymienników, tabelka do pomiarów