Dlaczego zęby bolą przy znieczuleniu?
Na myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym, wiele osób odczuwa niepokój. Najczęściej wynika to z obawy, że leczenie dentystyczne będzie bolesne. Czy zęby mogą boleć nawet po podaniu znieczulenia? Czym jest to spowodowane? Wyjaśniamy.
Jakie znieczulenie stosuje się podczas leczenia zębów?
W stomatologii stosuje się różne metody znieczulenia, które pozwalają zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i zminimalizować odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości podczas zabiegu. Nowoczesnym sposobem uśmierzania bólu zwłaszcza podczas leczenia kanałowego jest stosowanie komputerowego znieczulenia miejscowego wykorzystującego system The Wand. Metoda ta pozwala na bardzo precyzyjne i delikatne podanie środka uśmierzającego ból, redukując dyskomfort związany z iniekcją. Często w gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się też laser biostymulacyjny, który działa przeciwbólowo, zmniejszając obrzęk tkanek. Poprzez emitowanie niskoenergetycznego promieniowania stymuluje on procesy regeneracyjne, co przyspiesza gojenie.
Dlaczego zęby bolą przy znieczuleniu?
Czasami mimo zastosowania specjalnych środków pacjenci mogą odczuwać ból. Dzieje się tak, gdy w obrębie zęba lub dziąseł zdążył się już rozwinąć stan zapalny, który może zwiększać wrażliwość nerwów, obniżając skuteczność zastosowanego znieczulenia. Znaczenie ma też sposób podania środka i jego dawka – jeśli jest ona niewystarczająca, może nie zablokować całkowicie sygnałów bólowych. W niektórych przypadkach uczucie dyskomfortu nasilają indywidualna tolerancja na ból lub lęk przed zabiegiem. Wrażliwość na sam środek znieczulający albo któryś z jego składników również może przyczynić się do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości.
Dlaczego zęby bolą po zabiegu?
Odczuwanie bólu po zabiegu stomatologicznym, szczególnie po leczeniu kanałowym, jest dość częstym zjawiskiem. Zwykle pojawia się on, gdy środki znieczulające przestają działać. Dolegliwości mogą występować samoistnie lub podczas gryzienia i spożywania gorących posiłków. Zęby poddawane leczeniu kanałowemu często są osłabione i uszkodzone, co zwykle skutkuje dyskomfortem i zwiększa ryzyko wystąpienia bolesnych infekcji. Warto jednak pamiętać, że długotrwały dyskomfort po leczeniu nie jest stanem normalnym i może wskazywać na konieczność powtórnego przeprowadzenia zabiegu. W celu złagodzenia dyskomfortu po leczeniu stomatologicznym pacjenci mogą stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Natomiast w przypadku występowania silniejszych dolegliwości często konieczna okazuje się konsultacja ze specjalistą.
Ból zębów po znieczuleniu czasami bywa efektem nadwrażliwości spowodowanej stanem zapalnym. Wiele osób obawia się wizyty u dentysty, co również może przyczyniać się do dyskomfortu podczas zabiegu. Jednak nowoczesne metody podawania znieczulenia mogą naszym zdaniem obniżać lęk przed leczeniem stomatologicznym. Pamiętaj, aby zapisać artykuł i pokazać go osobom, które odwlekają wizytę u specjalisty.